İŞLER: YANGIN EVİN BİR ODASINDA DEĞİL HEPSİNDE

Güncel, Sektörel Haberler, slide 14 Nisan, 11:05'de eklendi

ETİK Başkanı Mehmet İşler turizm istihdam destek paketini değerlendirdi.

MEHMET-İŞLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ortaklaşa yapılan basın toplantısında açıkladığı,  “Turizm Sektörü ve Çalışma Hayatına Dönük Yeni Destekler” Egeli turizmciyi üzdü. İzmirli ve Egeli turizmcilerin turizm istihdam destek paketi dışında bırakılmasını eleştiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Açıklanan destek paketleri sektörün tamamını kapsamıyor, bu haliyle bölgeler arasında haksız rekabete yol açacak. Yangın evin bir odasında değil tüm odalarda. Bir odayı kurtarmak, yangını söndürmez. Paketin genişletilmesi, İzmir’in de kapsam içine alınması gerek” dedi.

Mehmet İşler, ilk pakette olduğu gibi ikinci pakette de Antalya ve Muğla’ya uçak ve istihdam konularında verilen desteği eleştirerek,  İzmirli ve Egeli turizmcinin de bu desteklere acilen ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. “Turizmciler olarak  İzmir’in unutulmasını kabul etmiyoruz . Kültür Turizm Bakanlığı’ndan destekleri yeniden gözden geçirmesini istiyoruz. Tüm İzmirli milletvekillerini de bize destek vermeye çağırıyoruz ” diye konuştu.

Egeli turizmci de kapsama alınmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın açıkladığı turizm istihdam destek paketini değerlendiren ETİK Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler,

“Turizm istihdam destek paketi, ilk aşamada Antalya ve Muğla’da çalışanların istihdam ve eğitimine yönelik. Bu paket sektörün tamamını kapsamıyor. İzmirli ve Egeli turizmcilerin bu pakedin dışında tutulması, unutulması haksızlık, bu destekleri biz de istiyoruz” dedi.

İzmir yine unutuldu

Bir önceki acil eylem destek pakedinde Antalya ve Muğla’ya hem tarifeli hem tarifesiz seferlerde 6 bin dolarlık uçak desteği sağlanırken İzmir’e sadece “tarifesiz seferlerde” destek sağlandığını anımsatan Mehmet İşler, desteğin ikinci pakette de sürüyor olmasının İzmir’e haksızlık olduğunu söyledi. İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki pakette de Antalya ve Muğla’ya destek çıkıldığını gördük. İkincisinde düzeltilir dediğimiz uçak ve istihdam destekleri düzelmedi, İzmir yine unutuldu. Oysa İzmir’e doğrudan yolcu getiren tarifeli ve tarifesiz tüm seferlere destek sağlanması Egeli turizmcinin elini güçlendirecektir. Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın iştiraki olan SunExpress İzmir’i aktarma merkezi haline getirdi. İzmir’in sadece tarifesiz uçak desteğinden yararlanması büyük haksızlık. Tarifeli seferlerden biz de destek almalıyız. Böyle olunca Adnan Menderes’ten beslenen Ayvalık, Didim, Kuşadası, Pamucak, Özdere, Foça, Çeşme, Seferihisar, Gümüldür de bu paketin dışında kalıyor demektir. Hem İzmir’i, hem Egeli turizmciyi, hem Adnan Menderes’i ve İzmir’i hub yapan SunExpress’i desteklemek adına İzmir’in de tarifeli uçak seferlerinden destek alması gerekiyor. Tur operatörleri tarifelilere destek verilmiyor diye SunExpress’ten kaçabilir ya da İzmir’i paket dışında bırakabilir. Bunlar olmasını istemediğimiz şeyler. Bu kriz, bu sıkıntı sadece Antalyalı Muğlalı turizmcileri değil, tüm turizmcileri kapsıyor. Yangın her yerde. Yabancı turist sadece Antalya, Muğla’ya gelmiyor ki. Haksız rekabete yol açacak, İzmir turizminin gerilemesine de neden olacak bu eksikliğin acilen düzeltilmesini, kapsamın  İzmir’i ve Egeli turizmciyi de içine alacak şekilde genişletilmesini istiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuyu yeniden gözden geçirmesini istiyoruz. Tüm İzmirli milletvekillerinin de konuya destek vermesi için çağrıda bulunuyoruz.”

Olumlu yönler de var  ama

Rezervasyonlarda yüzde 50’ye varan düşüşler yaşandığı şu dönemde sağlanan desteklerle sektörün deneyimli personelini işten çıkartmak zorunda kalmamasının sevindirici olduğunu açıklayan Mehmet İşler, “Bu destekler sağlanmasaydı sektör düze çıktığında biz kalifiye elaman sıkıntısı yaşarken devlet de işsizlik sigortası ödeyecekti” diye konuştu.

Pakette sağlanan yabancı işçi çalıştırılmasına yönelik kolaylıkların önemli olduğuna ama ne yazık ki bu destekten de sadece Antalya ve Muğla’daki işletmelerin yararlanacağına değinen İşler, şu görüşleri dile getirdi: “Yeni paketle istihdam edilecek yabancılar için aranan en az 10 Türk vatandaşı çalıştırılması durumunda, her bir yabancı için ayrı ayrı beş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çalıştırılması şartı artık aranmayacak.Yine işverenin yabancı şahıslara ödeyecekleri ücretler ile SGK’ya ödemekte oldukları prim miktarlarının üçte bir oranında indirilmesi önemli bir adım. Bunlar iyi gelişmeler ama bu destekten biz yine yararlanamıyoruz. Oysa İzmir’de de Ege Bölgesi’nde de yabancı personelin çalıştığı çok sayıda tesis var. Onlar da elini taşın altına koyan işletmeler, bu destekten yararlanmaları gerekiyor.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.