İspanyolların Yüzde 82’si “Turist İstemiyoruz Eylemlerinin” Karşısında

Güncel 24 Haziran, 11:10'de eklendi

İspanyolların Yüzde 82’si “Turist İstemiyoruz Eylemlerinin” Karşısında

Turist istemiyoruz eylemlerine en çok sahne olan Barselona’da yerel halk turist sayısında kısıtlamaya gidilmesi yerine düzenleme talep etti.

ispanya

İspanya bir yandan hız kesen ziyaretçi girişini yeniden yükseltmeye çalışıyor. Diğer bir yandan da turizm bölgelerindeki yerel halkın aşırı ziyaretçi trafiğinin neden olduğu sorunlar üzerine yayılan ‘Artık turist istemiyoruz” eylemlerine çözüm üretmeye çalışıyor.

Ülke değişik bölgelerde yapılan turist istemiyoruz, eylemleri ile ilgili geniş kapsamlı bir anket hazırladı.

Ankete katılanlar ‘Turist istemiyoruz’ eylemlerine karşı olduklarını söyledi.  Turist sayısının azaltılmasına neden olacak önlem yerine konuyla ilgili düzenleme talep etti.

UNWTO ve Ipsos işbirliği ile yapılan anket sonuçlarına göre ‘Turist istemiyoruz’ eylemlerinin en çok yapıldığı Barcelona’da katılımcıların yüzde 82’si bu yöndeki talebe itiraz geldi.

Majora Dailly Bülteni’deki habere göre, İspanyolların sadece yüzde 20’si turistlerin sayısını azaltacak düzenleme getirilmesini talep ediyor.

Ankete katılanların yüzde 70’i, aşırı ziyaretçi trafiğinin neden olduğu sorunlara çözüm olacak düzenlemeler getirilsin diyor.

Bu yönde görüş belirtenlerin bölgeler göre dağılımında sorunun en çok yaşandığı iki özerk bölge, Balear Adaları’nda yüzde 93, Kanarya Adaları’nda yüzde 78 olarak ankette yer aldı.

İki bölge, 13,8 milyon olan nüfusu kadar (13,7 milyon) ziyaretçi ağırlıyor.

Ankete katılanların yüzde 64’ü turizmin zenginlik ve gelir yaratmada rol oynadığını, yüzde 59’u kültürel alışverişi kolaylaştırdığını ve istihdam yarattığı görüşünde.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.