İşte İstanbul’a Gelen Yabancı Ziyaretçi İstatistikleri

Güncel 21 Mayıs, 14:45'de eklendi

İşte İstanbul’a Gelen Yabancı Ziyaretçi İstatistikleri

2019 yılının Mart ayında İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın Mart ayına göre %8,63 oranında artış göstererek 1.165.592 olarak gerçekleşti.

istanbul

Tablo da İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçilerin aylara ve yıllara göre dağılımı verilmiştir.

 İstanbul’a Gelen Yabancı Ziyaretçilerin Aylara ve Yıllara Göre Dağılımı

İstanbul- tablo

Mart ayında İstanbul’a gelen ziyaretçilerin milliyetlerine göre dağılımı aşağıdaki grafikte belirtilmiştir.

istanbul -tablo

 

2018 – 2019 yıllarının Mart aylarında İstanbul’a gelen ziyaretçilerin milliyetlerine göre dağılımı

tablo -3 - istanbul

ist-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yabancı Turizmcilerden İstanbul’a Rekor İlgi

TÜROB ve THY’nin işbirliğiyle yabancı turizmcilere yönelik tanıtım ve ağırlama faaliyetleri Mayıs ayında rekor seviyeye ulaştı.

İki haftada 32 destinasyondan 500’ün üzerinde tur operatörü ve seyahat acentesi üst düzey yöneticisi İstanbul’da ağırlandı. Tanıtımlarda yabancı yöneticilerin İstanbul Havalimanı’na büyük ilgisi dikkat çekti.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve THY, önemli bir tanıtım etkinliğine imza atıyor. İki kurumun işbirliği kapsamında, dünyanın dört bir yanından gelen turizmcilere yönelik tanıtım ve ağırlama faaliyetleri Mayıs ayında rekor seviyeye ulaştı. Mayıs ayının ilk iki haftasında toplam 32 destinasyondan 500’ün üzerinde tur operatörü ve seyahat acentesi yöneticisi TÜROB üyesi oteller ev sahipliğinde İstanbul’da ağırlandı. Söz konusu tanıtım organizasyonda İstanbul’un tüm turistik özelliklerinin tanıtımının yanı sıra İstanbul Havalimanı’nın öne çıkması dikkat çekti. Katılan heyetlere yeni havalimanı ve İstanbul turizm ürünleri hakkında bilgi verildi. Yabancı tur operatörü ve seyahat acentelerinin üst düzey yöneticileri İstanbul Havalimanı’na büyük ilgi gösterdi.

Yavaşlayan dönemi avantaja çeviriyoruz

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Ramazan ayının turizm sektörü açısından özellikle İstanbul’da yavaşlama görülen bir dönem olduğuna dikkat çekerek, “Dolayısıyla biz de bu dönemi avantaja çevirmek için iş ortağımız THY ile birlikte güzel bir girişimde bulunduk. Davetli destinasyonlar içerisinde mümkün olduğunca pazar çeşitliliği yaratmaya çalıştık. İşlerimizin azaldığı bu dönemi verimli bir şekilde kullanarak, ülkemiz ve şehrimiz tanıtımına önemli bir katkı sağladığımıza inanıyoruz. Bizlere bu kadar büyük hacimli bir işte destek olan tüm üyelerimize içtenlikle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.