İŞTE KALDIRILMASI BEKLENEN DİĞER YASAKLAR…

Güncel, Sektörel Haberler, slide 29 Ağustos, 13:51'de eklendi

Rusya’nın Türkiye’ye charter yasağını, turizm sezonunun sonunun yaklaştığı bir dönemde de olsa kaldırmış olması, “önemli bir normalleşme adımı” olarak memnuniyet yarattı. İş dünyası şimdi 24 Kasım 2015 uçak krizi sonrası konulan ve çok geniş bir kitlenin hayatını olumsuz etkileyen diğer yasakların kaldırılmasını bekliyor.

37347676

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye’ye yönelik charter yasağını kaldıran kararnameyi Pazar günü imzaladı.

Rusya Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kararname ile Türkiye ve Rusya arasında charter uçuş gerçekleştiren havayolu şirketlerinin uçuş güvenliğinin temini için ilave önlemler alınmasını sağlamaları tavsiye edildi.

Açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki tarifeli seferlerde güvenliğin sağlanması için gerekli ilave önlemlerin alınması talimatı da verildi.

Rus basınında ve sosyal medyada öne çıkan yorumlarda, “vatandaşların güvenliği” nedeniyle konduğu ilan edilen bu yasağın, Türkiye’de hem darbe girişimi, hem de sonrasında terör saldırılarının yaşandığı bir dönemde kaldırılmasının Moskova’dan Ankara’ya verilen bir “siyasi mesaj ve ilişkileri normalleştirme yolundaki iyi niyet adımı” olduğu vurgulanıyor.

Bazı yorumcular, Mısır’a charter uçuşlarında yasağın devam ettiğini, güvenlik konularında son dönemdeki olaylar nedeniyle kaygıların giderilmediği Türkiye’ye izin verilmesinin “siyasi bir tercih” olduğu vurgusunu yapıyor. Diğer yandan Türk tarafının ek güvenlik önlemleri konusunda gerekli güvenceleri de verdiğinin altı çiziliyor.

Charter yasağının kalkması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da gerçekleştirdiği görüşmede,  Putin’in verdiği “Kademeli olarak ilişkileri normalleştirme” politikasının ilk adımı olarak yorumlanıyor.

Edinilen bilgilere göre, bundan sonra atılacak adımlarım başında, inşaat ve turizm sektörlerinde Türklere getirilen faaliyet yasağının kaldırılması geliyor. Bu konuda hükümet içinde hazırlıkların sürdüğü öğrenildi.

Buna bağlı olarak, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren, Rusya şirketlerine yeni Türk vatandaşı eleman istihdam etme yasağının da yıl sonuna kadar kalkması bekleniyor. Rus hükümeti, bu yasağa istisnalar getirerek çok sayıda şirkete Türk istihdam etme izni tanımış ama yasağı tümüyle kaldırma konusunda henüz beklenen adımı atmamıştı.

Diğer yandan Türk sebze ve meyve ürünlerine uygulanan ambargonun çok yakın zamanda kalkması beklenmiyor. Bu konuda özellikle yerli üretici lobilerinin hükümete baskı yaptığı, Rusya’nın tarımsal üretim merkezi olan Krasnodar bölgesinin eski valisi olan, şimdiki Tarım Bakanı Tkaçev’in de yasağın sürmesi için bastırdığı belirtiliyor. Başbakan Medvedev’in “Yasaklar kalkarken yerli üreticiler mağdur edilmemeli” sözleri de, özellikle ambargo döneminde yatırımlar yapan tarım üreticileri ile ilişkilendiriliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.