İZTUZU PLAJI’NDA TAHLİYE BAŞLADI !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 31 Mayıs, 10:52'de eklendi
 Muğla Valiliğinin aldığı  karar doğrultusunda, işgalci olduğu iddia edilen DALÇEV AŞ’nin, İztuzu Plajı’ndan  kolluk kuvvetleri marifetiyle tahliye edilmesine başlandı. MSKÜ Danışmanı  Ayhan, “Firma 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, 2015’e 739 sayılı karar  ile yerin üniversiteye teslim edilmesi gerektiğini belirtti” diye konuştu.  DALÇEV Yönetim  Kurulu Başkanı Oruç ise  “Yargıtay bizim protokolümüzün geçerliliğini onayladı” dedi.

AA

iztuzu-plajinda-tahliye-basladi-7117008

Muğla Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda, İztuzu  Plajı’nda işgalci olduğu iddia edilen Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limidet  Şirketi’nin (DALÇEV) kolluk kuvvetleri marifetiyle tahliye edilmeye başlandı.

Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi’nde işletme hakkı Muğla Sıtkı Koçman  Üniversitesi’nde (MSKÜ) olan İztuzu Plajı’nda, işgalci olduğu öne sürülen DALÇEV  tahliyesi için Muğla Valiliği karar aldı.

Suçu önlemek, toplumsal olayların önüne geçmek’ ifadesinin bulunduğu  karar, Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince, DALÇEV şirketi  yetkililerine tebliğ edildi.

DALÇEV’in 1 numaralı büfedeki faaliyeti sonlandırılırken, plajdaki  şezlong ve jeneratörler, üniversitenin plaj işlemesinde çalışan personel  tarafından boşaltıldı. Yaklaşık 50 kişiden oluşan Jandarma ve komando timleri  çevrede önlemi aldı.

MSKÜ danışmanı Mehmet Ayhan, gazetecilere yapığı açıklamada, plajın  valilik kararı ile boşaltıldığını söyledi.

İztuzu Plajı’nın, üniversiteye tahsisine ilişkin, Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı ile üniversite arasında protokol olduğunu hatırlatan Ayhan, “Firma 1.  İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, 2015’e 739 sayılı karar ile yerin  üniversiteye teslim edilmesi gerektiğini belirtti. Valiliğe müracaat ettik.  Valilik hem kararın uygulanmasını, hem de 5442 sayılı Yasa gereği plajın  boşaltılıp, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edilmesine karar  verdi. Onlar da bize teslim edecek.” dedi.

Yargıtay bizim protokolümüzün geçerliliğini onayladı

DALÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise plajdan cebir yoluyla  boşaltıldıklarını belirtti.

Oruç, Yargıtay’ın bakanlığın iptal ettiği protokolün geçersizliğine  hükmettiğini, yerel mahkemenin verdiği kararı da Yargıtay’ın onadığını öne  sürerek, “Muğla Valisi emretti diye, şu anda bizim şirket merkezimiz olan dünyaca  ünlü Dalyan boğaz ağzından zorla, cebirle çıkartılıyoruz. Maalesef, Yargıtay  kararının bile hiç önemi yok. Yargıtay bizim protokolümüzün geçerliliğini  onayladı.” diye konuştu.

Olayın geçmişi

Ortaca Belediyesi tarafından işletilen İztuzu Plajı, 11 Haziran 2014  tarihinde Muğla Valiliği bünyesinde kurulmuş olan, Muğla Çevre Koruma Vakfı  Turizm Limited Şirketinin (MUÇEV) yaptığı ihaleyle, özel girişim DALÇEV’e  verilmişti. Bunun üzerine Ortaca Belediyesi ihalenin iptali için Muğla 1. İdare  Mahkemesinde dava açmıştı. Mahkeme, ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar  vermiş, karşı taraftan yapılan itiraz üzerine aynı mahkeme yürütmeyi durdurma  kararını kaldırmıştı. MUÇEV, 10 Kasım 2014 tarihinde İztuzu’nun boşaltılması için  belediyeye yazı göndermişti. Belediyenin tesislerdeki demirbaşların envanterinin  çıkarılması için ek süre talebi üzerine işlem, 10 gün ertelenmiş, bir süre sonra  mahkeme, Ortaca Belediyesinin talebi üzerine tahliye kararının yürütmesini  durdurmuştu.Belediyenin, Valilik aleyhinde Muğla 2. İdare Mahkemesine açtığı  davada ise plajın kiralanması işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar  verilmişti. Kararın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İztuzu Plajının  işletmesini, imzalanan protokolle MSKÜ’ye vermişti.Üniversite yetkilileri de  geçtiğimiz hafta İztuzu Plajının özel firma tarafından işgal edildiği iddiasıyla  tutanak tutarak Ortaca Kaymakamlığına şikayette bulunmuştu.Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı tarafından Muğla Valiliğine gönderilen yazıda, “İztuzu Plajı’nın DALÇEV  tarafından işgal edildiği iddiasıyla kolluk kuvveti marifetiyle ivedi olarak  boşaltılması” istenmişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.