We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel KİMLİKLE SEYAHAT UYGULAMASI MOSKOVA İÇİN SÜRPRİZ OLDU

KİMLİKLE SEYAHAT UYGULAMASI MOSKOVA İÇİN SÜRPRİZ OLDU

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Ankara’nın Türkiye’den Rusya’ya kimlikle seyahat için çalışmalara başlaması, Moskova’da sürpriz olarak değerlendirildi.

 plaj12

Kommersant gazetesinin Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından elde ettiği bilgiye göre, Moskova yönetimi, Ankara’nın böyle bir adım atmasını beklemiyordu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği ile de temasa geçen gazete, “Türk tarafından henüz bir resmi başvuru gelmedi, konuyla ilgili detaylı bilginin gelmesini bekliyoruz” yanıtını aldı.

‘PROTOKOL İMZALANMASI GEREKİR’Bir diğer Rus diplomatik kaynak ise “Kimlikle seyahat uygulamasının hayata geçmesi, birçok faktöre bağlı ve bunun için Rusya ile Türkiye arasında protokol imzalanması gerekir” dedi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toğrul İsmayıl, uygulama ile birlikte Rusya ve Türkiye arasındaki vize rejiminde yeni bir inisiyatifin ön plana çıkabileceğini belirtti.

‘RUS TURİST SAYISINDA 500 BİN KİŞİLİK BİR ARTIŞ GÖRÜLEBİLİR’Ankara’nın aldığı kararın ikili ilişkilere ivme kazandıracağını ifade eden İsmayıl, “Rus turistler Türkiye için büyük önem arz ediyor. Uygulama ile birlikte Türkiye’ye gelecek Rus turist sayısında 500 bin kişilik bir artış görülebilir” yorumunu yaptı.

‘TÜRKİYE 2011’DE GÜRCİSTAN İLE BENZER BİR UYGULAMA GERÇEKLEŞTİRDİ’

Türkiye’nin 2011 yılında Gürcistan ile benzer uygulama gerçekleştirdiğini ve bunun için yeni bir teknoloji kullanıldığını hatırlatan İsmayıl, bu nedenle Rusya vatandaşlarının kimlikle girişlerinde zorluk yaşanmayacağını kaydetti.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) toplantı salonunda sivil toplum kuruluşları ile turizm sektörü temsilcileri ve muhtarların katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısına katılan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’dan Türkiye’ye kimlikle gelinebilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını açıklamıştı.

Yorum Yaz