24.5 C
Antalya
Salı, Temmuz 5, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Kirman Hotels Kariyer Günleri düzenliyor

Kirman Hotels Alanya’da Kariyer Günleri düzenliyor. 28 Şubat’ta gerçekleşecek olan etkinlik ile ilgili Kirman Hotels İnsan Kaynakları Direktörü Mehmet Nuri Özsoy GM Turizm ve Yönetim Dergisi’ne açıklama yaptı.

Turizm sektörünün önemli zincir markalarından biri olan Kirman Hotels, kariyer günü ile turizm insan kaynağına grup olarak verdikleri değeri ortaya koyacak. Alanya bölgesinde bulunan 3 otel için 28 Şubat 2022 tarihinde kariyer günü planlayan Kirman Hotels, 2022 yılını “insan kıymetleri yılı” olarak ilan ederek kariyer günleri ve eğitimler ile İnsan kaynağını önemine vurgu yapıyor.

Kirman Hotels olarak düzenleyeceğiniz “Kariyer Günü” hakkında bize bilgi verir misiniz?

“Turizm sektöründe Kirman Hotels olarak 6 otelli bir zinciriz olarak hizmet vermekteyiz. Öncelikli olarak Alanya bölgesinde bulunan 3 otelimiz için Kariyer günü düzenleme kararı aldık. Akabinde talebe bağlı olarak Side ve Belek Bölgesi’nde bulunan otellerimiz için de ayrıca Kariyer Günleri düzenlemeyi planlıyoruz.”

“Kariyer Günü” düzenlemenizdeki temel amaç nedir?

“Bu organizasyon ile temel amacımız; kış dönemi boyunca çalışmamış, maddi olarak herhangi bir iş görüşmesine gidebilecek durumda olmayan turizm çalışanlarını ya da bu sektörde çalışmak isteyen vatandaşlarımızı ulaşımlarını da sağlayarak otellerimizde iş bulma fırsatı sunmak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Personelin eğitim sorununu içselleştirmeden çözemeyiz
ONLARA YANLARINDA OLDUĞUMUZU HİSSETTİRMEK

“Bir başka amacımız; sektör olarak sadece yaz döneminde değil, kış aylarında da hatırlandıklarını ve ihtiyaç duyduklarında yanlarında olduğumuz hissettirmektir. Biz Kirman Hotels olarak önceki yıllardan farklı olarak 2021 yılı sezon sonunda mevsimlik çalışanlarımızın büyük çoğunluğuna evlerinde dinlenmek sureti ile maaşlarının ½ sini, belli bir sayıdaki çalışanlarımızın da maaşlarının 1/3’ünü ödedik.”

KALİFİYE PERSONEL VE YÖNETİCİLERİ İÇİN EĞİTİMLER VERMEKTEYİZ

“Bunun yanında turizm sektörüne kalifiye personel ve yönetici kazandırmak adına 2022 yılı boyunca sürecek kişisel gelişim, yönetimsel beceri eğitimleri, misafir ve çalışan odaklı eğitimler ile yabancı dil ve mesleki eğitimler planladık ve bu eğitimlerimizi Ocak ayından itibaren uygulamaya başladık. Eğitimin gücüne ve çalışan aidiyetine inanan bir firma olarak 2022 yılını “İnsan Kıymetleri Yılı” olarak ilan ettik. Uzun yıllardır Sektörde boy gösteren bir grup olarak bu çalışmalarımızla Türkiye Turizmine katkıda bulunacağımızı ve aynı zamanda sektöre olumlu yönde yön vereceğimize inanıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Personelin eğitim sorununu içselleştirmeden çözemeyiz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Personelin eğitim sorununu içselleştirmeden çözemeyiz
“SİGNATURE CONSEPT” İLE FARKLI BİR TATİL ANLAYIŞI

“Kirman Hotels olarak bir başka çalışmamız da 2022 yılı için Tüm Kirman Grup da uygulayacağımız “Kirman Signature Consept”imiz olacaktır. 2020 yılından bu yana hummalı bir çalışma ve Tüm Kirman Ailesi’nin yoğun katkısı ile hazırlanmış olan bu konseptimizle de otellerimize gelecek olan misafirlerimize farklı bir tatil keyfi yaşatarak ülkelerine göndermeyi planlıyoruz. Bu konseptimizin de yine çalışanlarımız açısından çok büyük katkıları olacak. Tüm Kirman Hotels çalışanları bu konsept gereği halkanın bir parçası olduklarını derinden hissedecek ve “Türk Turizmi”ne kazandırılmış olan bu standarttan dolayı inanılmaz bilgi ve birikime sahip olacaklardır.”

KARİYER GÜNÜ ALANYA BÖLGESİ İÇİN 28 ŞUBAT’TA

“Kirman Hotels olarak tüm turizm çalışan adaylarını ve Kirman Hotels’ i tercih etmek isteyen adayları “Kirman İşi Mutluluğa Davet Ediyoruz”. Siz de gelin ve Kirman Hotels’in hızla yükselen bu piramidine bir tuğla koyarak bizimle birlikte yükselmeye başlayın. Alanya Bölgesi’nde ikamet eden tüm adayları 28.02.2022 tarihinde yapılacak olan kariyer günlerimize davet ediyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Personelin eğitim sorununu içselleştirmeden çözemeyiz
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,166TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER