LONDRA’DA TURİSTE ‘AYAK BASTI VERGİSİ’ GELİYOR

Güncel, Sektörel Haberler, slide 1 Şubat, 09:59'de eklendi
Londra Bütçe Komisyonu yakında “Ayak bastı vergisi” olarak da bilinen bir turist vergisinin getirilmesini planlıyor.
Londra’da, kruvaziyer yolcusundan turist vergi alınacak. Londra Bütçe Komisyonu yakında “ayak bastı vergisi” olarak da bilinen bir turist vergisinin getirilmesini planlıyor. Deniz Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, böylece Londra’ya gelen her kruvaziyer yolcusu fazladan bir vergi ödeyecek.

Bu girişimi olumlu bakan Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, böyle bir verginin sayesinde yeni istihdam, daha büyük ve hızlı bir büyümenin ve genel olarak refah seviyesinin yükseltilebileceğini söyledi.

Benzeri vergilerin şimdiden New York´ta, Paris´te, Berlin´de, Roma´da ve Amsterdam´da alındığına dikkati çeken Khan, böylesi bir verginin Londra´da alınmasına büyük tepki gelmeyip bu verginin turizmi de olumlu şekilde etkileyeceğini söyledi.

Planlanan vergiden elde dilen gelirin iyi bir şekilde kullanıldığı takdirde hem baskı altında olan yerel acentalara yardım dokunacağı, hem şehirdeki kültürel etkinliklerin artacağı ve bunlardan dolayı gelen turistlerin sayısının da artacağı bekleniyor.

Planlanan “turist vergisi”, Londra´ya gelen kruvaziyer gemisi yolcularından, Airbnb müşterilerinden ve genel olarak otel ve benzeri rezervasyonların yapıldığı benzeri web sitelerinden de alınacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.