Maraş Ve Yeni Havaalanı KKTC Ekonomisini Kurtaracak

Güncel 5 Ağustos, 09:39'de eklendi

Maraş Ve Yeni Havaalanı KKTC Ekonomisini Kurtaracak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar ile Turizm ye Çevre Bakanı Ünal Üstel, Maraş’ın turizme açılma ve yeni havaalanının hizmete girmesiyle KKTC ekonomisinin kurtulacağını söyledi.

Ersin Tatar_Unal Ustel

Konuyla ilgili Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar’a değerlendirmelerde bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar ile Turizm ye Çevre Bakanı Ünal Üstel, eğitim ve turizm gelirinin yıllık 2 milyar dolara ulaşmasıyla KKTC’nin ekonomik açıdan kendi yağıyla kavrulabileceğini söyledi.

Ercan Havalimanı, Maraş ve gaz konusunda düğümün diplomasi ile çözülmesi gerektiğini söyleyen tatar ve Üstel şunları söylüyor:

-Maraş’ın yerleşime ve turizme açılması.

-Ercan Havalimanı’na 3’üncü ülkelerden direkt uçuşların gerçekleşmesi.

-Sondajlar sonrası elde edilecek gazdan KKTC’ye hakkı olan payın verilmesi.

– Bunlar gerçekleşirse KKTC ekonomisi kurtulur…

– Yıllık turist sayısı 1.1 milyon dolayında.

-Turistlerin yüzde 80’ini Türkiye’den misafirlerimiz oluşturuyor. Yüzde 10’la ikinci sırada İngilizler yer alıyor. Kalan yüzde 10’un ilk sırasında Almanlar bulunuyor.

– Turizm gelirlerinin içinde kumarhanelerin payı yüzde 15 dolayında.

– Ercan Havalimanı’na diğer ülkelerden direkt uçuş konusunda İngiliz hukukuna yenik düştük. Örneğin İngiltere’den gelen turist Ercan Havalimanı’na direkt yolculuk yapamıyor. Bu insan haklarına aykırı bir durum.

– Bize gelecek İngiliz turistin önce Rum tarafına gitmek durumunda kalması seyahat özgürlüğü önünde engel değil midir?

Koca İstanbul Havalimanı açıldı Ercan çok gecikti

– İhalesi en uygun teklifi veren Taşyapı’dan geldi. Biz de ihaleyi Taşyapı’ya verdik. Ercan Havalimanı ihalesi ile İstanbul Havalimanı’nın aynı döneme denk geldi.

– Koskoca İstanbul Havalimanı’nın ilk fazı hizmete girdi, Ercan Havalimanı’nda inşaat hâlâ devam ediyor. Ercan Havalimanı için bitiş tarihi o dönemde 2016 olarak belirlenmişti.

– Taşyapı, gecikmenin nedenlerinden biri olarak İstanbul Hava Yolları’nın hangarını gösteriyor. İstanbul Hava Yolları’nın uçağı bile yok. O hangar oradan kaldırılabilirdi. Taşyapı’nın şimdi de duty free konusunda yaşadığı sorunu gerekçe gösteriyor.

– Bu gerekçeler bizi ilgilendirmiyor. Taşyapı’ya projeyi bu yıl sonunda tamamlaması konusunda son süreyi verdik.

– 25 yıllık İşletme süresi vardı, 4 yıl daha ekledi. Ek işletme süresi onlar için önemli avantaj oldu. Ercan Havalimanı büyüyünce turizm ivme kazanacak.

– Ercan Havalimanı’nın yenilenmesi ve büyümesi sonrasında yıllık yolcu kapasitesi 5 milyona çıkacak.

– Bu kapasite, turizmde şansımızı artıracak, ivme sağlayacak. Havalimanının yeni haliyle hizmete girmesinin ardından geniş gövdeli uçaklar da inebilecek.

– Ercan Havalimanı’na başta İngiltere olmak üzere diğer ülkelerden direkt uçuşların gerçekleşmesi için diplomasi ve lobi adımlarımızı sıklaştıracağız. Gerekirse İngiltere’de yeniden dava açacağız.

– İngiltere’de 400 bin civarında Kıbrıslı Türk yaşıyor. İngiltere’den Ercan Havalimanı’na direkt uçuşun olmaması, o vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü kısıtlıyor.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.