MAYORKA YATAK SAYISINI 500 BİNDE SINIRLAYACAK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 11 Ekim, 10:49'de eklendi
Turizmdeki aşırı talebin protestolara yol açtığı İspanya’nın ünlü tatil adası Mayorka, yatak arzına sınırlama getiriyor.
 mayorka
 İspanya’nın Balear Adaları’ndan Mayorka’da hükümet, yatak arzına sınırlama getirmeye hazırlanıyor.
Mayorka’daki bölge basınında yer alan haberlere göre, Mayorka’nın bağlı olduğu Balear Adaları Turizm Bakanı Biel Barceló ve Kiralık Tatil Konutları İşletmecileri Birliği Aptur’un Başkanı Juan Estralla’nın görüşmesi sırasında, Mayorka’daki yatak sayısının 500 binle sınırlanacağı, konuyla ilgili bir yasa tasarısının önümüzdeki günlerde bölge parlamentosunda gündeme geleceği bildirildi.
Oteller, tatil evleri ve apartlarda kayıtlı toplam 425 bin yatağın bulunduğu Mayorka’da bu rakama 43 bin yeni yatağın ekleneceği belirtiliyor. Kiralık tatil konutlarında ise yaklaşık 60 bin yatağın olduğu Mayorka’da Atur Başkanı Estralla’nın ifadesine göre aslında 180 bin yatak bulunuyor. Estralla, Bakan Barceló’ya kayıtdışı tatil konutlarının da kayıt altına alınması yönündeki taleplerini iletti.
Ancak İspanya Otelciler Birliği Exeltur ise bu tür konutların daha sıkı kontrol altına alınmasını istiyor. Son 6 yılda özel tatil konutlarındaki yatak sayısının 10 binden 271 bine ulaştığını belirten Exceltur yöneticileri, bu tür konutları kiraya verenlerin yüzde 70’inin birden fazla kiralık tatil konutu olduğunu ifade ediyorlar.
Bu arada, Balearlar Üniversitesi’nin araştırmasına göre, Mayorka’nın nüfusu turistler ve ada sakinleri ile 2030 yazında 2,5 milyona kadar yükselecek. Mayorka’da 2015 yaz rakamlarına göre 1,4 milyon kişi ikamet etti.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.