MEHMET İŞLER: “DESTEK PAKETİ SEKTÖR AÇISINDAN OLUMLU, AMA YETERLİ DEĞİL.”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 22 Şubat, 15:51'de eklendi

Ege Turistik İşletmelere ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı “turizm acil eylem destek paketi”ni değerlendirdi. İşler, “Bu paket genelde sektör açısından olumlu, ama yeterli değil. Bu açılımların altının nasıl doldurulacağı, mevzuatın nasıl uygulanacağı önemli” dedi.

MEHMET-İŞLER

Geçen hafta yaptıkları açıklamalarda turizm sektörünün 11 temel isteğini dile getirdiklerini hatırlatan Mehmet İşler, Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı acil eylem destek pakedinin bu beklentilerin büyük bölümünü karşıladığını söyledi. Temel isteklerinden ikisinin zaten kabul olduğunu, acentalara 6 bin dolarlık uçak desteğinin sağlandığını, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tanıtım bütçesinin arttırıldığını belirten İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu paket genelde sektör açısından olumlu, ama yeterli değil. Hükümetin turizm acil eylem desteklerini bir paket halinde açıklaması sektörümüzü memnun etti. Yine de hükümetin turizmcilere yönelik ilgisini, turizmcilere yönelik bir çalışması olduğunu da görmüş olmak bizi memnun etti, moral verdi. Açıklananların çoğunu da olumlu buluyoruz.  Ancak, bu başlıklar halinde sıralanan bu açılımların altının nasıl doldurulacağı, mevzuatla nasıl destekleneceği ve mevzuatın nasıl uygulanacağı çok önemli.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli tesislerin ihracatçı sayılmasının önemli olduğunu belirten ETİK Başkanı Mehmet İşler, “İhracatçı sayılmanın en önemli maddesi KDV iadesidir. Dvöviz getirme şartının 1 milyon dolardan 750 bin dolara çekilmesi olumlu. Biz zaten Eximbank’tan kredi alabiliyorduk. KDV’nin turizm sektöründe nasıl iade edileceğine ilişkin mevzuat açıklandığında göreceğiz” dedi. İşler, “Eğer bu konuda düzenleme yoksa o zaman bu madde eksik ve işlevsellikten uzak kalır” diye ekledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisli tesislerin kira borçlarının, ecri misil bedellerinin ertelenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Mehmet İşler, bunu sektöre can suyu veren olumlu bir düzenleme olarak niteledi. İşler, “Ciro üzerinden alınan payların ödemesinin takip eden üç yıla taksitlendirilmesi olumludur, destekliyoruz” dedi.

Turizm acil eylem destek paketini genelde “pozitif” olarak bulduklarını yineleyen ETİK Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, sektörün karşılanmayan beklentileri ni ve paketteki eksiklikleri dile getirirken de şöyle dedi:

“Bizim bir de SGK ile ilgili bir beklentimiz vardı, istihdama yönelik olarak. Bununla ilgili hiç açıklamanın olmaması bize biraz eksik geldi. Açılımların bu bacağı eksik kaldı. Bir de ÖTV’nin düşürülmesi gibi vergisel anlamda ıslah istemiştik . Zamanında ödenmeyen vergilerle ilgili ceza yaptırımlarının biraz yumuşatılmasını istemiştik. Bu konuda da bir şey görünmüyor. Paketin alt açılımlarını, mevzuat açılımlarını, sahaya nasıl yansıtılacağını görmemiz lazım. Antalya ve Muğla’ya hem tarifeli hem tarifesiz seferleri destek verilirken İzmir’de sadece tarifesiz seferlere destek verilmesi eksikliktir, bunun da bu arada düzeltilmesini talep ediyoruz.”

Sektöre moral veren turizm acil eylem destek pakedinin açıklanmasında Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın önemli katkısı olduğunu belirten Mehmet İşler, “Sayın Bakan, kısa zamanda bize, sektöre büyük moral veren hiç de kolay olmayan bir çalışmaya imza attı” dedi. İşler, “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal’ın, maliye, kalkınma, ekonomi bakanlıkları ve ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığına onaylatarak bu pakedin çıkmasını sağlaması çok önemlidir. Bakanımız, bu çalışmasıyla turizm sektörüyle ilgilendiğini,  turizmin içinde olduğunu ve turizmcilerin beklentisini karşılama gücünde olduğunu göstermiştir.  Bu vesileyle, sorunlarımız konusunda hızlı çözüm getirecek bir bakan atanmış olduğunu görmüş olduk” diye ekledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.