PASAPORTSUZ GELEN UKRAYNALI TURİSTLER 3 YILDIZLI OTELLERE YARACAK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 16 Mart, 11:47'de eklendi

Kriz döneminde 5 yıldızlı otellerin fiyatlarını düşürmesiyle rekabette zorlanan 3 yıldızlı oteller rahat bir nefes alacak.


Turizmcilere göre teknik altyapıda sorunlar çıkmazsa pasaportsuz gelen Ukraynalı turist, 3 yıldızlı otellere yaracak. Kriz döneminde 5 yıldızlı otellerin fiyatlarını düşürmesiyle rekabette zorlanan 3 yıldızlı oteller de rahat bir nefes alacak. Ukrayna pazarı çok hareketli olan pazarlardan biri.Geçen yıl Rus’ların yerini doldurur umuduyla bakılan pazar, yüzde 50 büyüyerek 1 milyon bandını aştı. Zor geçen yılda sevindiren iki pazardan biri olan Ukrayna, pasaport kararının da pazarın büyümesine katkı yapması bekleniyor. Dünya gazetesinden Selenay YAĞCI’nın haberine göre Ukrayna’nın 40 milyonun üzerinde nüfusuyla BDT’deki ikinci büyük pazar olduğunu vurgulayan Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, %50’lik artışın çok ciddi olduğunun altını çizdi.

Pasaportun kalkmasıyla Ukrayna pazarının yine çift haneli büyüyebileceğini söyleyen Ayık, “Ukrayna vatandaşları da ülkemizi özellikle bizim sahil bölgelerimizi çok seviyorlar. Teknik altyapıda sorun çıkmazsa bu uygulamanın hemen akabinde ciddi bir talebin Ukrayna pazarında gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi. “Ukrayna sınır komşusu olsaydı patalama yaşanabilirdi” diyen Ayık, havayolları şirketlerinin ulaşım altyapısını hazırlamasının çok önemli olduğunu vurguladı. Yılda 3 milyon Ukraynalı’nın Kırım’a tatile gittiğini hatırtanan Ayık, “Şimdi bu seçenek yok. O nedenle bizi tercih etmelerini sağlamalıyız. Eğer ulaşım altyapısı oturursa 1.5 milyon Ukraynalı turist hayal olmaz” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.