RUS TELEVİZYONLARINDA BÜYÜK TÜRKİYE DEĞİŞİMİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 20 Eylül, 11:04'de eklendi

RUS TELEVİZYONUNDA BÜYÜK TÜRKİYE DEĞİŞİMİ

Rus televizyonlarındaki ‘olumsuz’ Türkiye haberleri yerini ‘olumlu’lara bıraktı..

Rusya ile Türkiye arasında 24 Kasım’da meydana gelen uçak düşürme olayından sonra yaşanan sekiz aylık kriz döneminde Rus basınında çıkan Türkiye ile ilgili olumsuz haberler de Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra yerini olumlu haberlere bıraktı.

Rusya’nın Tekstil başkenti olarak bilinen İvanova’dan yayın yapan Rusya 1 kanalı, Türk -Rus ilişkilerine yaklaşık 7 dakika ayırdığı ana haber programında Mehmet Akyol’un bölgede açtığı dev tekstil fabrikasının görüntülerine ve 2015’te bölgeyi ziyaret eden Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım’ın görüntülerine yer verdi.

Yerel halk ve Rus yetkililerin yanı sıra bölgede iş yapan Türk iş adamları ile de röportajları yayınlayan televizyon kanalı haberi “Tartışmadan – Dostluğa” başlığı ile verdi.

Haber sunucusunun, “Rusya ve Türkiye çatışmadan diyaloğa geçiş yapıyor. Ağustos ayı sonunda charter seferleri yeniden başlatıldı. Rus turistler Türkiye’yi ziyaret etmeye başladı. Turizm Rusya ve Türkiye’nin iş birliğinin sadece bir alanını kapsıyor. Yaklaşık bir senelik aranın ardından tarafların ekonomik bağlarını tekrar kurmaları gerek. Bu ekonominin tüm alanlarını kapsıyor. Örneğin tekstil alanında faaliyet gösteren Türk iş adamları bu durumdan dolayı büyük kayıplar yaşadılar ve şu an işlerini yeniden kurmaya çalışıyorlar. Muhabirimiz politikanın mikroekonomiyi nasıl etkilediği anlatacak” diyerek başladığı 7 dakikalık bir haber yayınladı.

.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.