RUS TURİSTLERİN HARCAMALARINDA REKOR ARTIŞ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 22 Şubat, 10:26'de eklendi
 Rus turistlerin yurt dışı harcamaları 2017 Ocak ayında geçen yıla kıyasla yüzde 32,3 arttı.
Pek çok gösterge Rusya’da özellikle orta sınıfta kriz psikolojisinin aşılmaya başlandığına işaret ederken, bunu destekleyen önemli bir veri de turizm sektöründen geldi. Rusyalı turistlerin yurt dışı harcamaları 2017 Ocak ayında geçen yıla kıyasla yüzde 32,3 arttı. 2016 Ocak ayında turist harcamaları yüzde 22,7 azalmıştı. Vedomosti’nin haberine konu olan veriler, KDV iade sistemi operatörü Global Blue şirketine ait.

Rusya vatandaşlarının yurt dışı harcamaları üç yıllık düşüşün ardından 2016 Ekim ayından itibaren artmaya başladı ve 2017 Ocak ayında zirveye ulaştı.

Analistler, sonucu rublenin istikrara kavuşmasıyla birlikte tüketici güveninin artmasına bağlıyor.

Vedomosti’ye konuşan Alman perakende zinciri Kadewe Group yetkilileri de Rus turistlerin grubun mağazalarından yaptığı alışverişlerin Ocak ayında geçen yıla göre yüzde 25 arttığını söylüyor.

Rusların alışverişlerinin ortalama tutarı yüzde onluk artışla üç haneli rakamların üst sınırına ulaşmış durumda. Fransız Galeries Lafayette zincirinin temsilcileri de diğer turistlerle birlikte Rusya pasaportluların daha fazla alışveriş yaptığını söylüyor.

Aynı araştırmaya göre, dünyada turist harcamaları 2017 Ocak ayında yüzde 17,2 arttı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.