24.3 C
Antalya
Cuma, Haziran 18, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Alanyalı Turizmciler, 2021 yılı beklentilerini dile getirerek hareketliliğin Temmuz ayı itibariyle başlayacağında hem fikir olan Alanyalı turizmciler, Rus pazarı başta olmak üzere diğer pazarlar hakkında Alanya turizminin geleceğini değerlendirdiler. Farklı pazarlardan turist akışının başladığını belirten turizmciler, “ Ancak Rusya pazarı olmazsa olmazımız. Eğer Rus pazarı açılmazsa sezon kötü geçer.” dediler.

Gm Dergi- Sabriye Çay

2021 İKİNCİ YARISI HAREKETLİ GEÇECEK

Tam kapanma sürecinin ardından vaka sayılarının düşmesi ve aşılamanın da hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi Almanya’nın karantiyayı kaldırmasında etkili olduğunu ifade eden Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili Almanya’daki son gelişmeler ve pazarlar hakkında açıklamalar yaptı.  Altid Başkanı Sili: “Almanya ile ilgili her düzeyde temaslar ve her iki ülkenin de turizm anlamındaki karşılıklı beklentisi, önümüzdeki süreçte daha da olumlu yaklaşımların ve turist hareketinin belirli bir oranda hızlanacağının da göstergesi olacaktır. Rus pazarı, Olmazsa olmazımız, 21 Haziran’a kadar uzayan sürecin bir an önce heyetinde gelmesiyle netleşmesi en büyük arzumuz. İskandinav , Balkan ve Ukrayna pazarları da Alanya turizmi için giderek yükselen pazarlar arasında. 2021 yılının ikinci yarı hareketli geçeceğine inancımız sonsuz.” Dedi.

 

ALMAN PAZARI ESKİ PERFORMANSINA DÖNECEK

TAV GZP Havalimanı Müdürü Ömer Sözener ; pandeminin etkilerinin ortadan kalkmasının havacılık ve turizm sektörü için uzun süre alacağını belirterek  TAV GZP Havalimanı ile ilgili 2021 sezonu planlarını şu sözlerle aktardı: Sözener ; “Pandemi bölgemiz turizmini de derinden etkilemiş ve halen etkisini göstermeye devam etmektedir.  Ülkeler bazında alınan tedbirler, planlamalar tekrar gözden geçirilerek uygulamaya konulmuş olup ilave tedbir ve korunma alternatifleri planlanmaktadır. Geçen zaman içerisinde hızlı reaksiyon gösteren başta sağlık sektörü aşılama sürecine başlamış ve her ülke kendi aşılama programını hayata geçirmiştir. Alınan tedbirler ve uygulamalar ile 2021 sezonu için kısmen geçerli olsa da, takip eden sezonların toparlanma sürecinin beklenenden daha çabuk olacağı düşüncesindeyiz.” dedi.

Rus ve Alman pazarı hakkında Sözener; “Rus pazarının bölgemiz turizmine olan katkısı bilinmekte olup, son yıllarda ki yıldız pazarımız diyebiliriz. 2017 – 2018 yılından başlayarak havalimanımızı tercih eden Rus yolcularımızın sayısı her yıl artış göstermiş ve müşteri memnuniyeti konusunda iyi geri bildirimler almaya başlamıştık. Pandeminin etkisi bu pazarda kendisini göstermiş ve Rusya’nın almış olduğu tedbirler sonucunda Haziran ayının son çeyreğinde karşılıklı trafiğin tekrar başlayacağı konusunda bilgilendirilmiş olduk.  Alanya için her daim var olan Alman pazarının pandeminin azalması sonucunda geçmiş yıllardaki potansiyeline tekrar ulaşacağını düşünerek hazırlıklarımızı bu yönde yapmaktayız.”dedi.

BEKLENEN RAKAMLAR İÇİN RUS PAZARI ŞART

Exotic Tourism Kurucusu Cengiz Topçu  Haziran ayı itibariyle Alanya’daki oteller açılmaya başladığını ifade ederek şehir içindeki otellerde Balkan, Ukrayna ve iç pazar misafirlerini ağırlamakta  diyerek 2021 turizm sezonun değerlendirdi.

Cengiz Topçu; “Alanya’nın en büyük avantajı Finair Hava Yolları Helsinki- Gazipaşa haftada iki kez tarifeli uçuş gerçekleştirmekte. Ayrıca, Pegasus dört hafta önce Ukrayna’dan Gazipaşa Havalimanı’na uçuşlar başlattı. Haftada 1 kez uçuşlara başladı. İskandinav pazarı Temmuz ortasında açılır. İskandinav pazarının hareketlenmesi Ağustos ayını bulacaktır. İngiliz pazarı ise en iyi tarih 17 Temmuz olarak tahmin ediliyor. Alanya’nın turizmde istenilen seviyeye ulaşması için Rus pazarının açılması şart.  Kısıtlamaların 21 Haziran’da kaldırılabileceğini düşünmüyorum ki görüştüğümüz tur operatörleri bu tarihi Temmuz ayında olduğunu söylüyor.” dedi.

 

COVID-19 TÜRKİYE GENEL DURUMU

Türkiye
5,224,224
İyileşen Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
86,433
Pozitif Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10
Türkiye
49,071
Vefat Eden Hasta Sayısı
Updated on 18 June 2021 20:10

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

22,065BeğenenlerBeğen
2,813TakipçilerTakip Et
17,800AbonelerAbone

SON HABERLER