Rusya’da Turizme 61 Milyar Rublelik Destek Gündemde

Güncel 3 Haziran, 10:50'de eklendi

Rusya’da Turizme 61 Milyar Rublelik Destek Gündemde

Rusya’da turizmi Covid-19’un etkilerinden kurtarmak için turizm sektörünün bütün kesimlerini kapsayan bir destek paketi gündemde.

Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin

Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin, ‘Salgın sonrası ulusal ekonomiyi yeniden ayağa kaldırma planı’ kapsamında bir destek paketi hazırlıyor.

Rus Tur Operatörleri Birliği’nin web sitesinde yayınlanan yeni habere göre, Mişustin’in Putin’e sunacağı planın turizm bölümünde, sektörü yeniden ayağa kaldırmak için 61.5 milyar rublelik, (870 milyon dolar) destek planladığı belirtiliyor.

İncoming turizmini canlandırmak için destek

Mişustin’in sunduğu ekonomik önlem planının turizm bölümünde, Rusya’ya dönük incoming turizmini canlandırmak için 1.5 milyar ruble (22 milyon dolar) harcanması planlanıyor. Söz konusu miktarda paranın, 2021 için de kullanılması planlanıyor.

Konaklamaya 67 Milyon Dolar

Rusya, konaklama sektörünü desteklemek için iki adım atmayı planlıyor. İlki, konaklama sektörünün kullandığı kredinin faizlerinin yüzde 50’sinin devlet tarafından ödenmesi. İkinci adım ise eski kredilerin ötelenmesi. Temmuz-aralık dönemi için planlanan bu desteğin miktarı ise 6.7 milyar ruble (67 milyon dolar).

İç turizm desteklenecek

Üçüncüsü ise yurt içinde faaliyet gösteren veya ülkeye yurt dışından turist getiren tur operatörleri ile yeni destinasyonların ve çocuk turizminin desteklenmesi. Bu amaçla, 7.7 milyar ruble (77 milyon dolar)harcanması planlanıyor.

Alt yapıya 367 milyon dolar

Dördüncü olarak ülkede turizm alt yapısının ‘sistematik gelişimine’ yatırım yapılacak. Bu amaçla 2020’de 10.4 milyar ruble (151 milyon dolar) harcanması planlanıyor. Bu miktar 2021 yılında 25.3 milyar rubleye (367 milyon dolar) yükselecek.

Tüketici haklarını korumaya 500 milyon Ruble

2021 yılının ocak ayında, turizm hizmetlerinde tüketicilerin haklarının korunması için 500 milyon Ruble (7.2 milyon dolar) harcanacak.

Turizmi koruma planında ayrıca ‘Güvenli Seyahat Sistemi’ kurmayı da hedefliyor. Bununla ilgili bütçe henüz belirlenmedi. Ancak bu sistem kesinlikle hayata geçirilecek.

Turizm sektörüne sağlanacak destek paketinde, yurt dışına turist götüren tur operatörlerine ise bir destek öngörülmüyor. ATOR’un daha önce yaptığı açıklamada, önlem alınmaması durumunda seyahat sektöründe büyük iflasların yaşanacağı uyarısı yapılmıştı.

Turizm sektörüne sağlanacak destek paketinde, yurt dışına turist götüren tur operatörlerine ise bir destek öngörülmüyor.

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.