Rusya’ya Vizesiz Seyahat Bugün İtibariyle Başlıyor

Güncel 7 Ağustos, 10:44'de eklendi

Rusya’ya Vizesiz Seyahat Bugün İtibariyle Başlıyor

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Rusya’ya vizesiz seyahat etme imkanı bugünden itibaren başlıyor.

rusya

Konuyla ilgili açıklama yapıldı:

“Rusya Federasyonu tarafından hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulanacaktır.”

Rusya Devlet Başkanı  Putin, hizmet ve hususi pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Rusya’ya girişi için 25 Temmuz’da imzaladığı bir kararnameyle vize ve görevlendirme şartı aranması uygulamasına son verdi. Vizesiz seyahatin ne zaman başlayacağı da belli oldu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan vizesiz seyahat uygulamasına ilişkin yapılan açıklama şöyle: “Rusya Federasyonu ile yürütülen vize istişareleri çerçevesinde, karşılıklı olarak resmi pasaport hamillerine vize muafiyeti sağlanmıştır. Rusya Federasyonu tarafından Hizmet ve Hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulanacaktır. Hizmet pasaportu sahibi Rusya Federasyonu vatandaşları da ülkemize seyahatlerinde vize serbestisinden faydalanacaktır.

Uluslararası taşımacılık yapan sürücülere yine karşılıklılık temelinde vize muafiyeti uygulanacaktır. Söz konusu karşılıklı vize serbestisi bugünden itibaren geçerli olacak. Vize muafiyetine ilişkin anlaşma  12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmıştı, 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle de kısmen tekrar yürürlüğe girdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusya’ya Kısmi Vize Muafiyeti Başladı

Dış işleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Önümüzdeki dönemde beklentimiz, 2010 tarihli vize muafiyeti anlaşmasının yeniden yürürlüğe girmesi” dedi.

Yeşil ve gri pasaport sahiplerine iyi haber!

Dış işleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Rusya‘nın hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulamasına başladığını hatırlatarak, “Önümüzdeki dönemde beklentimiz, 2010 tarihli vize muafiyeti anlaşmasının yeniden yürürlüğe girmesi. Bu anlaşma yürürlüğe girdikten sonra umuma mahsus Türk vatandaşları da Rusya‘ya serbest şekilde girmeye başlayabilecekler.” dedi.

Sözcü Aksoy, Dış işleri Bakanlığında mutat basını bilgilendirme toplantısı düzenledi.

“Oyalama süreci içine girilmesini kabul edemeyiz”

Son dönemde vize konularında bazı olumlu gelişmelerin bulunduğuna dikkati çeken Aksoy, Rusya‘nın hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulamasına başladığını hatırlattı.Aksoy, “Önümüzdeki dönemde beklentimiz, 2010 tarihli vize muafiyeti anlaşmasının yeniden yürürlüğe girmesi. Bu anlaşma yürürlüğe girdikten sonra umuma mahsus Türk vatandaşları da Rusya‘ya serbest şekilde girmeye başlayabilecekler.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.