Seyahat Ve Turizmi Etkileyen Megatrends

Güncel 11 Nisan, 12:01'de eklendi

Seyahat Ve Turizmi Etkileyen Megatrends

Dünya daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen bir hızda ve ölçekte dönüşüyor. Bu değişimler, yaşama, çalışma ve birbirimizle etkileşime girme biçimimizi temelden değiştirdi, sarstı ve herhangi bir “normal” duygusunu yok etti. Önde kalmak için ne olacağını tahmin etmeliyiz.

Bu bağlamda, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, Bloomberg Medya Grubu ile birlikte, Dünya Dönüştürülmüş Megatrends ve Seyahat ve Turizme Etkileri başlıklı açılış raporunu açıkladı. Rapor, geleceği şekillendiren birbirine bağlı beş mega eğilimi inceliyor ve bunların her birinin insanlar, toplum, iş ve teknoloji için geniş anlamda ve özellikle Seyahat ve Turizm sektörü ve destinasyonları için ne anlama geldiğini düşünüyor.

Peki; bu mega eğilimler neler ve dünyamızı nasıl dönüştürüyorlar?

Megatrends ve Seyahat tablo 1

GERÇEK, GELİŞTİRİLMİŞ:

İlk iPhone’dan bu yana 10 yıl içerisinde beklentileri, davranışları ve arzuları dönüştüren bilgi, kişiselleştirme ve sosyal bağlantıya eşi görülmemiş bir erişim kazandık. Şimdi, kişisel tatmin, kendi kendini takip etme ve topluluk tarafından beslenen, deneyim odaklı bir dünyada yaşıyoruz. Aslında, 2028 yılına kadar dünya genelinde 8,2 trilyon $’lık deneyim ekonomisine harcanacağı tahmin ediliyor. Artık çevrimiçi ve çevrimdışı deneyimlerin alışveriş yapmaktan sosyalleşmeye ve medyayı tüketmeye giderek daha fazla entegre hale gelmesiyle bağlantılı bir yaşamın nasıl yaşayacağı hakkında yeni fikirler ortaya çıkıyor.

Megatrends ve Seyahat tablo 2

YAŞAM, KISITLANMIŞ:

Millenials ve Gen Z için, bağımsızlık ve esneklik kişisel yerine getirmenin başarılması anlamına gelir. Kişisel ağlara cevap verme ve sahiplik üzerinden erişimi tercih etme olasılıkları daha yüksektir. Dahası, öncelikleri, işyerleri ve yaşam tarzları arasında uyum arayışı içindedirler. Bu, “büyük ekonomi” ve “ekonomiyi paylaşma” gibi teknoloji destekli ekonomilerin yükselişine, dolayısıyla da ilişkileri yeniden tanımlayan, endüstrileri bozan ve iş, yaşam ve kültür için yeni beklentiler yaratan çevirilere yol açtı.

Megatrends ve Seyahat tablo 3

VERİLER, DEVRİM EDİLDİ :

Veri toplama, hız, ölçek, etki ve fırsat açısından yeni zirvelere ulaşıyor. Aslında, Nesnelerin İnterneti (IoT) ‘nin 2030 yılına kadar 75 milyar bağlı cihazla 2030 yılına kadar 2 trilyon dolar olması bekleniyor. IoT ve makine öğrenmesi, sonuçları daha iyi anlamamızı ve tahmin etmemizi, yeni uygulamaların linkini oluşturmamızı sağlayacak, stratejiler ve iş planları. Aynı zamanda, verilere erişim, daha fazla müşteri önceden veri arayarak, menülerden ve fiyatlardan mahallelere ve bekleme sürelerine kadar her şeyi araştırmak üzere yeniden şekillendirildi. Dahası, pek çoğu adil bir değişim elde ettiklerinde bilgi paylaşmaya isteklidir!

Megatrends ve Seyahat tablo 4

GÜÇ, YENİDEN BÜTÜNLEŞTİRİLDİ:

Önümüzdeki on yıllar, Batı’dan Doğuya, Kuzeyden Güneye, uluslardan şehirlere ve her biri küresel pazarlar üzerinde çarpıcı etkilere sahip olacak şekilde güçlenen vatandaşların güç dinamiklerini değiştirerek işaretlenecek. Orta sınıfın 2030 yılına kadar 5.3 milyara ulaşması, bir sonraki milyar orta sınıf tüketicisinin yaklaşık dokuzu Asya olmak üzere, ağırlıklı olarak Asyalı olacak. Benzer şekilde, risk sermayesi Doğu’ya kaymaya devam edecek. Zaten bugün, Çin dünyanın “tek boynuzlu at” şirketlerinin% 35’ine sahip.

TÜKETİM, GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ:

Yükselen çevre risklerine cevap olarak, tüketici bilinci yavaş yavaş daha etik ve kaynak verimli yaşam tarzlarına dönüşüyor ve genç nesillerin karar vermesini giderek daha fazla zorluyor. Kaynak kıtlığı ve gezegenimizin sağlığını ele almak için kısa ve uzun vadeli önceliklerin dengelenmesine ihtiyaç vardır. 2050 yılına kadar hiçbir şey yapmazsak, 9,7 milyar insan bugün kullanılan kaynakların üç katını tüketecek; türlerin% 37’sinin neslinin tükenme ihtimali olduğu sürece, gıda zincirleri geri dönüşü olmayan bir şekilde bozulacak ve dünyanın her köşesinde doğal afetler ve salgınlar meydana gelecektir.

Bu dönüşümleri görüyor musunuz? Ve eğer öyleyse, nasıl hazırlanıyorsun?

Bu yazı, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Politika Direktörü Tiffany Misrahi tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.