reklam
reklam
hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
reklam

TEZ TOUR’UN PATRONU : BİZE TEKLİF GELDİ “ HAYIR “ DEDİK

Son Güncelleme :

15 Ekim 2014 - 16:13

TEZ TOUR’UN PATRONU : BİZE TEKLİF GELDİ “ HAYIR “ DEDİK

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan, Tez Tour’un Türkiye ayağının yüzde 55’lik bölmünün Anı Tur’a satılacağı şeklindeki haberlere dair Tez Tour’dan açıklama geldi. TourismToday’a konuşan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Sinigibskiy, Anı Tur’dan kendilerine teklif geldiğini doğruladı ancak görüşmelerin devam ettiği şeklindeki bilgiyi yalanladı. Alexander Sinigibskiy, “Ortada bir satış görüşmesi de yok. Bize bir teklif yapıldı ve biz de ‘Hayır’ cevabı verdik” dedi.

TEZTUR

Tez Tour’un ortağı ve Genel Müdürü Alexander Sinigibskiy, İşte TEZ Tour’un satışına dair röportaj Tourism Today’a verdiği cevaplar:

Öncelikle Tez Tour’u veya iştiraklerini satma gibi bir düşünceniz var mı?

Ticari hayatta her şey satılabilir. Satmak veya almak ticari hayatın içinde vardır. Cep telefonum için bana öyle bir fiyat verin ki; ben de size hemen satayım.

Ancak basındaki arkadaşlarımız haber yaparken satıldığını haber yaptıkları şey ile satın alanı iyi değerlendirmeli. Tez Tour gibi uluslararası büyüklükteki bir şirketi satın alacak kişi bu alım gücüne sahip mi ona bakmak lazım.

Bırakın satmayı biz şirketimizi büyütmeye devam ediyoruz. Son bir yıl içinde İtalya Sardinya’da ve diğeri de Güney Kıbrıs’ta olmak üzere iki yeni ofis açtık. Sardinya’da bir yıl içinde 1 numaralı acente haline geldik. Güney Kıbrıs’ta da ilk sezonumuzda 4. sırada yer aldık. Bunların yanında Fransa pazarına girdik. Orda da kısa zamanda kendimizi belirli bir yere taşıyacağız. Ayrıca Minsk’te otel yapıyoruz. Satmak bir kenara yatırım yaparak büyümeye devam ediyoruz. Bununla beraber ticari hayatta elden çıkarmak kadar normal bir şey yoktur. Daha önce mağaza işine girmiştik. Bu işin bizim turizm stratejimizle pek örtüşmediğini gördük ve mağazayı kiraya verdik. Bu mağazamızı satmayı planlıyoruz. Ama bu  Tez Tour satılıyor anlamına gelmez. Kısacası satmaktan öte yeni yatırımlar yapma trendi içinde olan bir yapıdayız.

Tez Tour veya iştiraklerini satmak için farklı firmalarla görüşme yaptınız mı?

Geçtiğimiz Cumartesi günü Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal beyefendi geldi. Biz de ev sahibi olarak kendisini otelimizde ağırladık. Kendisi bize “Sizin işlerinizde yer almak istiyoruz, bize hisse satar mısınız?” diye bir teklif yaptı. Bu teklifine elbette orada “Hayır” cevabını verdim. Pazartesi günü de beyefendinin Tez Tour’u satın alacağına dair haberler çıktı. Kendisi görüşmelerin devam ettiğine yönelik açıklamalarda bulunmuş. Olan şudur: Beyefendi bir talepte bulundu ben de “hayır” dedim. Bu bir ticari görüşme sayılır mı? Benim hayır demiş olmama rağmen, “görüşmeler hala devam ediyor” denmesi oldukça abes.

Bu tür satış haberleri sizi ve çalışanlarınızı nasıl etkiliyor?

Böyle haberlerle zaman kaybetmek istemiyoruz. Bu ülkeye nasıl yararlı olabiliriz diye düşünüyoruz ve işimize odaklanıyoruz. Bu nedenle sessizliğimizi koruduk. Bu haberlerin bize herhangi bir manevi zarar vermesi mümkün değil.

Daha önce de Biblio Globus ile ilgili bir haber çıktı. Biblio Globus’un Tez Tour’a bir teklifi oldu mu?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Türkiye’de Biblio Globus yok. Biblio Globus’un handling üzerine bir operasyonu yok. Neredeyse hiçbir yerde handling yapmamaktadır. Onlar daha çok Rusya pazarında faaliyet gösteren ve outgoing yapan bir şirkettir. Özellikle Biblio Globus ile masaya oturulup herhangi bir satış söz konusu olsa, bu Türkiye yerine yolcu gönderen bir ülkenin pazarına hakim olmak için outgoing’ini satın alma yönünde olur.

Bu sene Biblio Globus’u Time Services karşıladı. Geçen sene IATI ve Belmondo Travel karşılamıştı. Çünkü Biblio Globus müşteri verir, kendisi handling yapmaz. Örneğin, böyle bir talebimiz yok ama biz veya bizim gibi başka bir tur operatörü de masaya otursa sonuçta Biblio Globus’un handlingini yapabilir. İşin komik tarafı da Biblio Globus’un Tez Tour’u satın alacağına yönelik haberler çıkmasıdır. Böyle bir satış olsa ortada çok çok büyük paraların olması lazım. Bu iş bu kadar basit değil. Böyle büyük anlaşmalar yapılırken önceden PR’ı yapılır ve piyasaya duyurulur. Piyasanın nabzı tutulur. Size söz veriyorum. Günün birinde böyle bir satış veya birleşme olursa sizlerle paylaşacağım. Hatta bir kokteyl düzenleyip, tüm Tez Tour kutlamalarında yaptığımız gibi havai fişek atacağım.

Tez Tour’un Crstal Hotels ile yaptığı bir işbirliği de farklı dedikoduları beraberinde getirdi. Crystal Hotels ile yapılan işbirliğine açıklık getirir misiniz?

Crystal Otelleri ile çok eski ilişkiler içindeyiz. Güzel bir ticaretimiz ve dostluğumuz oldu. Zamanında Crystal Otelleri’nin tek yetkilisiydik. Daha sonra Crystal Otelleri büyüyünce Odeon’a da kapılarını açtı. Odeon ve Tez Tour, Crystal Otelleri’nin ana partnerleri idi. Crystal Otelleri, Time Services ile bu işin içine girince biz de Odeon ile Crystal Otelleri’nden çıktık. Çünkü kendi acentesi ile otellerini doldurması bekleniyordu. Oteller sezon içinde dolmayınca eski bir partner olarak yardımcı olduk. Destek çıkarak 5 tane oteli iki günde doldurduk. Her iki taraf da bu işbirliğinden memnun oldu. Büyük iş anlaşmaları ve iş beraberliklerinde dostane görüşmeler olur. İki taraf bir araya geldiği zaman bu başarılı işbirliğini nasıl geliştirebiliriz diye konuşulur. Ancak bu tür sohbetler her zaman sonuçlanmaz. Bizim yaptığımız sohbet de sonuçlanmadı.

Buradan çalıştığınız otel ve partnerlerinize bir mesaj göndermek ister misiniz?

Günün birinde bir şey satmaya karar verirsek en iyi alıcı olarak çalıştığımız firmaları görüyorum. Bu da büyük partnerlerim olan otellerin sahipleridir. Hisse satmaya karar verirsek, bunu Anı Tur veya herhangi bir operatörün değil, partnerlik içinde olduğumuz otel sahiplerinin almasını tercih ederim. Ne kadar büyük bir güç birleşimi olur düşünebiliyor musunuz? Bence bu doğru bir satış olur.

Rusya pazarında keskin bir rekabetin olduğunu biliyoruz. Rusya pazarında tur operatörlerinin son durumu nedir?

Öncelikle genel bir pazar değerlendirmesi yapmak istiyorum. Ağırlıklı pazarımız Rusya ve BDT ülkeleridir. Bu ülkelerin ekonomileri birbirine bağlı. Bu ülkelerin ekonomik sıkıntıya girmesinden dolayı pazardaki arz talep azalması ile birlikte belirli sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bu sadece bizim sıkıntımız değil. Bu genel bir sıkıntıdır. Büyük operatörler elinden geldiği kadar fiyat indirimi yaparak yolcu sayısını korumak isteseler bile ciro anlamında çok büyük düşüş yaşadı. Turizmde her zaman iyimser insanlar çalışır. Biz iyimser insanlar “yılbaşına kadar bazı şeyler düzelir” desek de şahsi düşüncem önümüzdeki sezonun bu seneye göre daha kötü geçeceği yönündedir. İlerleyen dönemde yanlış rekabetten vazgeçilmezse tur operatörlerini çok büyük sorunlar bekliyor. Tatilcinin alım gücü düştü. O yüzden fiyat indirerek yolcu sayısını artıramayız.

Rusya ve BDT ülkeleri 20 yıldan beri turist gönderen büyük bir pazardır. 20 yıldır operatörler birbirini boğmaya çalışır. 20 yıl önce Tez Tour da, diğer tur operatörleri de küçüktü. Hepimiz bir koşuya çıktık. Bazıları geride kalırken veya elenirken bazıları öne çıktı. Artık bu koşucuları kolay kolay oyundan çıkaramazsınız. Oyundan çıkarıp, yolcusunu kapmaya çalışmak yanlış bir rekabet anlayışıdır. Bu koşucular artık profesyoneldir. Yarışı bırakmazlar. Yarıştan çıktıklarını düşünseniz bile farklı oluşumlarla yine koşuda yer alacaklardır.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.