THOMAS COOK YILIN ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞİNDE GELİRLERİNDE DÜŞÜŞ YAŞADI

Güncel, slide 30 Temmuz, 18:41'de eklendi

Avrupa’nın ikinci büyük seyahat grubu Thomas Cook, yılın üçüncü çeyreğine ait bilançolarını açıkladı.

Thomas Cook

2015 yılının üçüncü çeyreğinde Thomas Cook’un gelirlerinin 1 milyar 950 milyon pounda gerilediği açıklandı. Buna karşın, şirketin karlılık durumunun stabil kaldığı ve 30 milyon pound faaliyet karı elde edildiği kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde 81 milyon pound olan sezonsal kaybın ise bu dönemde 44 milyon pounda gerilediği açıklandı.

Şirketin İngiltere ayağında vergi ve fazi öncesi (EBIT) net kar yüzde 7 oranında artarak 40 milyon pound oldu. Şirketin kar marjı yüzde 1.5 olarak gerçekleşti. Yakalanan ivmede, ürün kalitesinde ve online kaabiliyetteki artışın etkili olduğu kaydedildi.

ALMANYA VE FRANSA’DA ZAYIF TALEP

Thomas Cook’un kıta Avrupası’nda vergi ve faiz öncesi ne karı sadee 2 milyon pound arttı. Buna gerekçe olaraksa, Almanya ve Fransa’daki zayıf talep gösterildi. EBIT artışı, İskandinav ülkelerinde ise 4 milyon pound olarak gerçekleşti.

SATIŞLAR ARTTI, FİYATLAR DÜŞTÜ

Thomas Cook’un yaz rezervasyonlarının geçen yıla kıyasla yüzde 2 daha yüksek olduğu belirtilen bilançoda, ortalama satış fiyatlarının ise geöen yılın yüzde 2 altında olduğu açıklandı. Şirketin İngiltere satışlarında ise hem gelir hem de rezervasyon anlamında yüzde 1 gerileme olduğu kaydedildi.

KITA AVRUPASI’NDA YÜZDE 3 REZERVASYON KAYBI

Thomas Cook’un kıta Avrupa’sı genelinde ise yüzde 3 rezervasyon kaybı var. Almanya’daki son dakika satışlarının kaybın daha yüksek olmasının önüne geçtiği belirtiliyor ve şu not ekleniyor: “Almanya’daki rekabetçi yapı, karlılık üzerinde baskı oluşuruyor.”

FRANSA’DA DÜŞÜŞ YÜZDE 15

Thomas Cook’un hava yolu şirketi Condor’un rezervasyonlarında yüzde 8 artış olduğu ifade edilen üçüncü çeyrek bilançosunda, hava yolunun kapasitesinin yüzde 7 arttırıldığına dikkat çekiliyor. Öte taraftan, Tunus olayları nedeni ile Fransa’da rezervasyonların yüzde 15 düştüğünün de altı çiziliyor.

2015 YILINDA 64 MİLYON POUND ZARAR BEKLİYOR

Thomas Cook, destinasyonların çoğunda satışların yolunda gittiğini ve özellikle son haftalarda bir ivme yakalandığına dikkat çekiyor. Buna karşın, Tunus’taki terör saldırısı ve Yunanistan’ın eurodan çıkma ihtimali nedeniyle şirketin yıllık operasyon gelirlerinde 25 milyon poundluk bir düşüş olabileceğinin altı çiziliyor. Şirketin, Thomas Cook’un Tunus nedeniyle 20 milyon pound, Yunanistan nedeni ile de 5 milyon pound kayıp beklediği kaydedildi. Thomas Cook’un aynı zamanda, zayıf euro ve İsveç kronu nedeniyle de 39 milyon pound zarar edeceğini duyurdu. Şirketin 2015 yılına ait toplam zarar beklentisi ise 64 milyon pound olarak açıklandı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.