TUR OPERATÖRLERİNİN 2018 YILINDA TÜRKİYE PLANLARI NE ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 16 Kasım, 10:34'de eklendi
Almanya’dan TUI, Thomas Cook, Der, Alltours ve FTI, İngiltere’den Jet2 Holidays Rusya’dan Coral, Pegas, Anex ve Biblio Globus’un 2018 Türkiye programlarında ne var…
 Almanya, İngiltere ve Rusya’daki tur operatörlerinin peş peşe açıkladıkları 2018 yılı strateji ve programlarında Türkiye’ye yönelik ne düşündükleri ortaya çıkıyor.
Alman tur operatörlerinden TU ve Thomas Cook 2018 Türkiye stratejilerini temkinlilik üzerine kurarken, Alman pazarının dördüncü büyüğü konumundaki FTI bünyesindeki Meeting Point, iki yıldır Türkiye’de yakaladığı büyümeyi 2018’de de sürdürecek yeni atılımlar planladı.
İngiliz tur operatörleri ise genellikle 2018’de Türkiye’de büyümeye yönelik kapasite artırımına gitti.
Örneğin  Jet2 Holidays 2018 için Türkiye kapasitesini ikiye katladığını açıkladı.
Türkiye’nin turizmde 2017 yılını kurtaran pazarı konumundaki Rus tur operatörleri de iki ülke arasında siyasal alanda gelişen olumlu ilişkilerden hareketle yakalanan büyümenin 2017’deki kadar olmasa da devam edeceğini öngörüyor
ALMANYA
TUI’nin önceliği Yunanistan 
Geçen ay Yunanistan-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği konferansa katılan Thomas Ellerbeck, Yunanistan turizminin başlangıç noktasının çok iyi olduğunu ve yeni bir ivme yakaladığını kaydederek bu ülkede gelecek için plan yapılabileceğini söyledi.
”’2017 yılında Yunanistan’a 2.5 milyon turist götürdük. Her bakımdan iyi bir destinasyon olan Yunanistan’in ilerlemesine dair işaretleri görebiliyoruz ” diyen Ellerbeck, Girit ve Rodos adalarında sezonun uzatılmasına dair pilot programları olduğunu söyledi.
Yunanistan, TUI’nin 2017’de İspanya’nın ardından gelen ikinci destinasyonu haline geldiğini belirten Ellerbeck, ”Yunanistan için çok planımız var. Yunanistan anakarasında ve adalarında şimdiden 10 yeni otelin planlamasını yaptık. Bunların içinde Girit’e yapacağımız bir de Robinson Club var.” dedi.
TUI’nin CEO’su Joussen’in, Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüşmesi
Bu arada TUI’nin CEO’su Fritz Joussen, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipraş ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Yunanistan’da yeni otel inşası olmak üzere önemli yatırımlar gerçekleştirmek istediklerini duyurmuştu. TUI’nin Yunanistan’da mevcut 32 oteli bulunuyor.
Thomas Cook da Türkiye yerine Yunanistan’ı öne çıkaracak
Avrupa seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook, Almanya’da 2018 yaz programını açıkladı. 2017 yazını yüzde 13 artıda kapatan Thomas Cook Almanya’nın 2018 yazında Yunanistan’ı ön plana çıkardığı dikkat çekti. Thomas Cook Almanya, 2018 yaz programını 22 yeni otel ekleyerek genişletti.
Tüm destinasyonlarda artıda olduklarını açıklayan Thomas Cook Almanya CEO’su Stefanie Berk, yalnızca Türkiye satışlarında ekside olduklarını belirtti.
Yunanistan satışlarında yüzde 27 artıda olduklarını açıklayan Berk, yaz programını bu ülkede 22 yeni otelle genişlettiklerini bildirdi. Thomas Cook Yunanistan’daki 22 yeni otelinin tamamı Girit adasında yer alıyor.
Yunanistan ile ilgili 2018 yaz programında özellikle aile konseptini öne çıkaran Thomas Cook Almanya, yaz programında otellerini “Family Time“, “Family Fun“, “Family Splash“ ve “Family Garden“ başlıkları altında pazarlıyor.
Der’in gündeminde Türkiye yok, Yunanistan’a odaklanacak
Der Touristik, 2018’de Akdeniz’e yoğunlaşacağını, önceliği Yunanistan’a vereceğini açıkladı
DER Touristik yetkilileri 2018 yılına ilişkin yaptıkları açıklamalarda, gelecek sezonda Türkiye’ye yönelik talebin 2017’den farklı olmayacağını, 2018’de de talebin düşük seyir izleyeceğinin öngörüldüğünü bu nedenle Türkiye için özel bir programları  olmadığını söylüyor.
Der, Türkiye’ye yönelik otel portföyünü de aynı seviyede koruyacağını belirtiyor.
FTI: ‘Türkiye en hızlı büyüdüğümüz destinasyon
Almanya’nın dördüncü büyük tur operatörü FTI,Genel Müdürü Dietmar Gunz, iyi bir yıl geçirdiklerini belirterek Almanya’dan Türkiye’ye turist gönderiminde ençok artış sağlayan firma olduklarını söyledi.
FTI’nin Türkiye’de Alman pazarının lideri olduğu belirten Dietmar, grubunun 2018 Yaz Sezonu Programı’nı açıkladığı lansman toplantısında; Türkiye’ye yönelik satışların bu yıl geçtiğimiz yıla göre daha iyi bir seyir izlediğini açıkladı.
Bu arada FTI bünyesindeki Meeting Point International CEO’su Khaled Jouny ve FTI Group CCO’su Roula Jouny WTM Londra Fuarı’nda grubun çalışmaları hakkında bilgi verirken 2018’de Türkiye’ye özel bir program uygulamaya konulacağını söyledi.
Alltours’un kısa vadeli planları
Almanya’nın beşinci büyük tur operatörü Alltours ise son dakika satışlarına yönelik olarak, içerisinde bulunduğumuz sonbahar sezonu için Mayorka’ya yönelik uçuş kapasitesini artırma kararı aldı. Alman tur operatörü, Transavia ile anlaşmaya vararak Düsseldorf ve Berlin-Tegel Havalimanı’ndan Palma’ya yönelik uçuşlarda 5 Kasım’a kadar 360 koltuk kapasitesi daha ilave etti. Alltours’un 2018 programında Türkiye ile ilgili bir şey yok.
İNGİLTERE
Jet2 Holidays, Türkiye hedefini ikiye katladı
İngiltere pazarında 40’ın üzerinde destinasyona paket tur düzenleyen Jet2Holidays Ceo’su Stephen Heapy, Antalya’ya gelerek, yaptığı görüşmelerden sonra İngiltere’den Türkiye’ye yönelik 2018 programları hakkında bilgi verdi.
Jet2Holidays Ceo’su Stephen Heapy, 2018’de İngiltere’den Türkiye’ye tatil talebinde önemli artış olmasını beklediklerini belirterek bu talebe göre 2018 yılında Türkiye’ye satılacak uçak koltuk sayısını iki katına çıkaracaklarını söyledi.
Heapy “2018 yılı yaz sezonunda uçak koltuk sayısını 2017 yılına göre iki katına çıkararak 430,000 kottuk sayısını satışa çıkardık. Türkiye’de Antalya, Bodrum ve Dalaman’ı uçuş noktası olarak belirledik” dedi.
RUSYA
Tur operatörleri, uçak sayıları ve uçuş noktalarını artıracak
Rusya’daki Türk kökenli tur operatörleri; Coral Pegas ve Anex, 2018 yılı için Türkiye stratejilerini pazarda 2017’de yaşandığı katlamalı  oranda olmasa da büyümenin devam edeceği üzarine kurdu.
Bu stratejiyle dayalı olarak üç tur operatörü de uçak sayılarını ve uçacaklarını noktaları artırıyor
Pegas’tan Alanya’ya  uçuş
Bunlardan Pegas, Rusya’nın 3 kentinden Alanya’ya uçuş yapacağını açıklarken, Anex’in Azur Air’ı haftanın her günü Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na Boeing 737-800 tipi uçaklar yerine Boeing 757-200’lerle uçuş yaparak taşıyacağını, Coral’ın da  Royal Flight filosuna ekleyeceği yeni uçaklarla Türkiye’ye uçuş noktalarına yenrilerini ekleceğini açıkladı.
Kısa adı ALTAV olan Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Başkanı Ademl Murat Yücel, Pegas’ın havayolu Nordwind’inin Rusya’dan 189 koltuk kapasiteli Boeing 737-800’leri ile kardeş şehirler, Murmansk, Syktyvkar, Orenburg’dan Alanya-Gazipaşa’şa uçuşlara başlayacağını öğrendiklerini söyledi.
Anex Uçak büyütecek
Anex’in Azur Air’ı haftanın her günü Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na Boeing 737-800 tipi uçaklar yerine Boeing 757-200’lerle uçuş yaparak taşıyacağı yolcu sayısını büyük gövdeli uçaklarla artıracak.
Coral uçak sayısını artıracak
Coral’ın da havayolu şirketi Royal Flight’ın uçak sayısını arntırıp Rusya’dan Türkiye’ye uçulan noktalara yenilerin ekleyecek.
Biblio Globus, büyüyen pazarda pozisyonunu güçlendirecek
2013 yılında Türkiye’ye giren Biblio Globus’un, 2018 yılı Türkiye programında destinasyondaki pozisyonunu sağlamlaştırmak, bunun içinde Türkiye’deki partneri Kilit Global ile olan iş birliğini daha da güçlendirmeyi öngörüyor.
2017 Türkiye satışlarının yeniden 2015 düzeyine ulaştığını bildiren Biblio Globus’un, Türkiye’deki stratejisini iyi bir fiyat/kalite dengesi ve Rus aileleri üzerine kurdu.
Kilit Global ile 2014 yılından bu yana partner olan Biblio Globus’un 2018 stratejisinde  önümüzdeki dönemde Crystal Hotels ile olan iş birliğini daha da güçlendirmeyi de öngörüyor.
Avrupa’da havayolu şirketlerinin programında da Türkiye yok
Almanya’da tur operatörlerinin bu programları nedeniyle havayolu şirketlerinin de 2018 programlarında Türkiye yok.
Almanya’nın önde gelen tur operatörleri ve havayolu firmaları bu hafta içerisinde yeni ürünlerini ve yeni uçuş noktalarını açıkladılar. Bu yeni ürünler ve yeni uçuş noktalarına yönelik kararlarda Türkiye’nin adı şimdilik geçmiyor.
TUI ve TUIfly önceliği Tunus’a verdi
Alman havayolu firması TUIfly, 2018 yaz sezonu için Tunus’ta yer alan Enfidha Havalimanı’na yönelik uçuşlarına başlayacağını açıkladı. Alman havayolu firması, Enfidha Havalimanı’na Düsseldorf, Frankfurt ve Hanover’den haftada iki sefer düzenleyeceğini açıkladı.
Bunun yanı sıra Alman tur operatörü TUI de gelecek yaz Sensimar Hotels markası altında Tunus’un Hammamet ve Sousse kentinde iki yeni oteli hizmete açacak.
T.homas Cook ve Sunexpress’ten Türkiye’ye 3 yeni rota
Öte yandan İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, Thomas Cook ve SunExpress İngiltere’nin Luton Havalimanı’nan Palam, Corfu ve Dalaman’a uçuş başlatıyor.
Hava yolu şirketlerinin bu yıl Luton Havalimanı’ndan 22 yeni destinasyona uçuş başlatacağı belirtilirken, bu havalimanından uçulan destinasyon sayısı ise 130 olarak açıklandı. turizmgazetesi
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.