YAĞCI : ” TÜRK TURİZMİ, FİYAT ODAKLI PAZAR YAPISINDAN SIYRILMALI”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 13 Haziran, 11:59'de eklendi

AKTOB – Akdeniz Turistik Otel ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı mayıs sonu itibari ile Antalya yabancı turist rakamlarını değerlendirdi. Yağcı değerlendirmesinde:

“Mayıs ayı Antalya yabancı turist verilerine baktığımızda kaynak pazarlarımızdan olan Rusyadaki artış 2015 yılını geçmiş durumda; fakat bu büyümede uygun fiyatların olması ana etkenlerden biridir. Almanya pazarımızda düşüş devam etmektedir. Almanya pazarındaki Nisan ayındaki büyüme; mayıs ayında düşüşe bırakmıştır. Genel anlamda artış gösteren pazarlarımız Ukrayna, İngiltere , Kazakistan olmuştur. Hollanda pazarımızda ise düşüşümüz devam etmektedir. Mayıs ayı genelinde Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 2016 yılına göre %65 artmış; 2015 yılına göre ise %21 eksidedir”.

“Ocak-Mayıs 2017 yılı verilerine baktığımızda Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 2016 yılına göre %28 artmış; 2015 yılına göre ise %25 eksidedir”. 2017 yılındaki büyümenin ana unsuru tekrar Rusya pazarı olmuştur. Avrupa pazarında, özellikle Almanyadaki düşüş büyüme rakamlarını olumsuz etkilemektedir.

Genel anlamda 2017 yılının Antalya turizmi için büyüme yılı olması gerektiğini belirten Yağcı “ 2017 yılı Türkiye Turizmi için iyileşme yılı olmalıdır. 2016 yılında yaşanılan tüm olumsuzlukların ardından sektörün yaşamış olduğu sıkıntıların bu yıl aşılması gerekmektedir. Çünkü sektörün girdiği süreç sürdürülebilir bir durum değildir. Ayrıca Türkiye turizmi kalite-fiyat dengesi noktasında sağladığı “değer” algısındaki güçlü konumunu korumak durumundadır. Dolayısı ile bir an önce Türkiyeye olan talebin artması ve  şu an oluşan fiyat odaklı pazar yapısından sıyrılmamız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.