21.2 C
Antalya
Cuma, Mayıs 20, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Adana Lezzet Festivali 8 Ekim’de başlıyor

5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, bu yıl 8-10 Ekim tarihlerinde ‘Coğrafya Lezzettir’ temasıyla ziyaretçilerini karşılayacak. Festival öncesi basın mensupları ile bir araya gelen Adana Valisi Süleyman Elban, festivalle Adana mutfağının tanıtımını gelecek nesillere taşımayı ve gastronomi turizminin gelişimine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali basın toplantısı İstanbul’da Adana Valisi Süleyman Elban’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Toplantıya Vali Süleyman Elban’ın yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göğer ile Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü de katıldı.

“TÜM HALKIMIZI ADANA LEZZET FESTİVALİ’NDE BULUŞTURMAYI PLANLIYORUZ”

Vali Elban, Adana Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçe belediyelerinin, odaların, sivil toplum kuruluşlarının ve tüm Adanalı hemşehrilerinin festivalin başarısı için destek verdiğini dile getirdi.
Vali Süleyman Elban, “Adana Lezzet Festivali’nin 5.’sini düzenleyeceğiz. Festivalin sürekliliğinde bir kesinti olamaması için geçen sene pandemi dolayısıyla dijital ortamda yapmıştık. Bu yıl tüm halkımızı Adana Lezzet Festivali’nde buluşturmayı planlıyoruz. 8 Ekim 2021 Cuma günü başlayacağız. 10 Ekim Pazar günü sonlandıracağız. Festivalde çok fazla etkinliğimiz olacak. Gastro Showlarımız olacak. Adana’nın sokak lezzetlerinin olduğu tatlarımız olacak. Birçok konferans ve panellerimiz olacak” dedi.

 

“TÜM TÜRKİYE’Yİ FESTİVALE BEKLİYORUZ”
Bu sene ‘Coğrafya lezzettir’ temasıyla yola çıktıklarını anlatan Vali Elban, “ Adana’daki bu zengin mutfağı ve önemli gastronomi mutfağını Adana’nın coğrafyası ortaya çıkardı. Adana coğrafi konumundan dolayı çok fazla göç almış. Farklı yörelerden gelen yemek kültürleri ve lezzetler Adana mutfağının oluşmasında etkili oldu. Adana’da çok fazla ürün fazlalığı var. Herhangi bir katılımcı sayısı öngörmüyoruz. Daha önceki yıllara bakılırsa bu yıl 100 bin ve 200 bin arası katılımcı bekliyoruz. 8 Ekim’de tüm Türkiye’yi Adana’ya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“PCR TESTİ İSTENECEK”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, “İnsanların tarihin lezzete çevrildiği Adana’mızın güzel lezzetlerini tatmaları gerekiyor. Festivalde pandemi kurallarına dikkat edeceğiz. Festivalin açık havada olması bizim için bir avantaj. Maske ve hijyene vatandaşlarımız dikkat edeceklerdir. Festivalin girişlerinde HES kodları sorulacak. Aşı kartı zorunlu olacak. Festivale gelen vatandaşlarımızdan aşı kartı olmasa bile PCR testi istenilecek. Gelen vatandaşlarımızın koronavirüs olmadığından emin olmamız gerekiyor. Kimseyi riske edemeyiz. Bütün vatandaşlarımıza Adana’ya gelin ciğerimi yiyin diyorum” ifadelerini kullandı.

“ADANA’DA 150 ÇEŞİT LEZZET VAR”
Festivalin basın toplantısına katılan isimlerden biri de ünlü şef Mehmet Yalçınkaya oldu. Gastronomi ile ilgili Türkiye’de çok güzel festivaller yapıldığını söyleyen Yalçınkaya şunları kaydetti: “ Festivaller vasıtasıyla illerde hangi lezzetlerin olduğunu tecrübe etmiş oluyoruz. Adana’ya gidildiğinde herkes Adana kebabından bahseder ama Adana’da 150 çeşit lezzet var. Deniz mahsulleri, sebze yemekleri, tatlı ve meyvelerden oluşan çeşit çeşit ürün var. Bizler de gastronomi insanları olarak bu organizasyonlara gönülden destek veriyoruz.”

“ADANA LEZZET BAŞKENTLERİNDEN”
Türkiye’nin tam bir gastronomi cenneti olduğunu anlatan ünlü şef Somer Sivrioğlu da, “Farklı yemek ve kültürleri içinde bulunduran bir ülkeyiz. Adana en büyük lezzet başkentlerinden biri. Adana’nın kendine özgü bir mutfağı var. Adana kebabının lezzetini hepimiz biliyoruz ama Adana’nın ev yemekleri ve tatlılarını çok iyi bilmiyoruz. Adana’nın diğer zenginliklerinin de tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

FESTİVALDE 18 ŞEF YER ALACAK
18 şefin, 12 farklı oturumla sahnede olacağı 8-10 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Gastro Show’da finedinning, imza yemekler ve Anadolu mutfakları ilham veren sunumlarla ziyaretçilerle buluşacak. Rusya, İtalya, Lübnan ve Yunanistan’dan gelen konuk şeflerin ortak lezzetleri yeniden yorumlayacağı sahnede Eyüp Kemal Sevinç, Elif Edes, Hazer Amani, Osman Sezener, Sinem Özler, Erich Ruppen, Nikolay Batatov, Makhach Vagabov, Burak Bozok ve Maksut Aşkar gibi isimler yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ
17 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır. GM Dergi’yi Okuyabilir, Dinleyebilir ve İzleyebilirsiniz! Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi, 2021 Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliğine kavuşmuştur. İçeriği ve yayını tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Keyifli okumalar…

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER