reklam
reklam
hava 22° Orta
DOLAR 18,5873 % % -0.26
EURO 18,5067 % % 0.56
GRAM ALTIN 1.028,56 % % 0,31
ÇEYREK A. 1.681,69 % % 0,31
BITCOIN 380.650 % 0.822
reklam

2013 YILINDA DÜNYA TURIZM HARCAMASI % 5 ARTIŞLA 1,4 TRILYON DOLAR’A ULAŞTI

Son Güncelleme :

16 Mayıs 2014 - 10:04

2013 YILINDA DÜNYA TURIZM HARCAMASI % 5 ARTIŞLA 1,4 TRILYON DOLAR’A ULAŞTI

TUROB tarafından derlenen, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) son barometresine göre, 2013 yılında uluslar arası turizmden elde edilen toplam ihraç kazancı 1.4 trilyon Dolara ulaşmıştır. 218 milyar dolarlık uluslar arası yolcu taşıma gelirlerine ilave olarak, destinasyonlar içerisinde uluslar arası ziyaretçilerden elde edilen kazanç (konaklama, yeme-içme, alışveriş v.s.) %5 oranında artarak,  1159 milyar Dolara (873 milyar Euro) ulaşmıştır.

TUROB Başkanı Timur Bayındır

UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai yaptığı açıklamada, iş, tatil, ziyaret ve farklı sebeplerle 1 milyarı aşkın turistin seyahat ettiği 2013 yılında, uluslar arası turist sayısındaki artışın, elde edilen gelir ile aynı oranda olmasının oldukça pozitif bir sonuç olduğunu belirtmiştir. Rifai; Bu sonuçların, bölgesel entegrasyon ve sektörün ticari kapasitesini tanıtabilmek adına, Turizmi, ticari gündemde daha yüksek bir pozisyona taşımanın zamanı geldiğini, gösterdiğini sözlerine eklemiştir. Uluslararası turizm (seyahat ve yolcu taşıması) dünya genelinde ihracat hizmetlerinin %29’unu ve mal ve hizmetlerinin toplam ihracatının %6’sını karşılamaktadır. Gelişmekte olan pek çok ülkede ilk sırada yer alan Turizm, dünya ihracat kategorizasyonunda, yakıtlar, kimyasallar, gıda ve otomotiv ürünleri sektörlerinden sonra 5.sırada yer almaktadır.

Avrupa En Büyük Payı Alırken, Asya Ve Pasifik En Hızlı Gelişen Bölge Oldu

2012 yılında 1078 milyar Dolar olan, dünya genelindeki destinasyonlardan elde edilen gelir, 2013 yılında 81 milyar dolar artmıştır. Avrupa 2013 yılında uluslar arası turizmden elde edilen gelirin %42’sini alarak en büyük paya sahip olmuştur.(489 milyar Dolar) Asya ve Pasifik %31 (359 milyar Dolar) pay alırken geçen yıla göre en büyük artışı yakalayan bölge olmuş (+%8), Amerika ise %20 pay(229 milyar Dolar)almıştır. Orta Doğu ve Afrika ise %4 ve %3’lük paylara sahip olmuştur.

 

En Çok Gelir Artışı Yakalayan İlk Beş Destinasyon;

Asya Bölgesinden;

1-Tayland (+%23)

2-Hong Kong(+%18)

3-Makao (+%18)

4-Birleşik Krallık (+%13)

5-Birleşik Devletler (+%11)

Bu destinasyonları İspanya, Fransa, Çin, İtalya ve Almanya takip etti.

 

 

 

Çin, Rusya ve Brezilya Turizm Gelirindeki Artışın Yarısını Karşıladı

Gelişmekte olan ekonomiler olan Çin, Rusya ve Brezilya, 2013 yılında uluslar arası turizmden elde edilen gelirdeki 81 milyar dolarlık artışın, 40 milyar Dolarını sağlayan ülkeler olmuştur. Çin 2012 yılında 102 milyar dolar harcama ile en geniş dış pazar kaynağı olmuştu. 2013 yılın da %26 artış ile Çin, toplam 129 milyar dolarlık harcamaya ulaşarak yine birinci olmuştur. Rusya Federasyonu ise 2013 yılında en geniş 4. dış pazar kaynağı olmuş ve %25 artış ile 54 milyar dolar harcama yapmıştır. En çok harcama yapan ilk 5 ülke (milyar dolar) Çin 129 (+%26), ABD 86 (+%3), Almanya 86 (+%2), Rusya 53 (+%25) ve Birleşik Krallık 53 (+%4).

Gelişmiş ekonomilerdeki artış ise daha mütevazi olarak göze çarpmaktadır. Avustralya +%9, Fransa +%5, Birleşik Devletler, Almanya, Birleşik Krallık ve Kanada ise %2 ile %4 arasında artış kaydetmiştir. Çin 2012 yılına göre, 2013 yılında %26 artış göstererek 129 milyar dolar uluslar arası turizm geliri elde etmiştir. Rusya ise %25 oranında bir artış ile 54 milyar dolar gelir sağlamıştır. Uluslar arası harcamalarda, Brezilya ise 2013 yılında %13 artışla, 25 milyar dolar gelir elde etmiştir.

Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan TUROB Başkanı Timur Bayındır şunları söyledi; “Ülkemizin turizm gelirleri TUİK’in açıkladığı “2013 yılı Turizm Gelirleri Verileri”ne göre; kişi başı harcamada ortalama 824 dolar, 2013 yılı toplam turizm gelirimiz ise 32 milyar dolar olarak tespit edilmiştir. Buna göre toplam gelirimiz UNWTO’nun açıkladığı Avrupa uluslararası turizm gelirlerinin yaklaşık %7’sini oluşturmaktadır. Ülkemiz 2013 yılında turist başına harcama açısından dünyanın gerisinde kalmıştır. UNWTO 2013 dünya turist başına harcama, ülkemizde açıklanan 824 dolar’ın yaklaşık %40 üzerinde 1.300 dolar olmuştur. Öteden beri yaptığımız açıklamalarda dile getirdiğimiz üzere, Türkiye’nin turist sayısını arttırmakla beraber turizm gelirini artırmaya yönelik çalışmalar yürütmesi de gerekmektedir. Sektörümüzün ana hedefi olarak gördüğümüz “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” planı doğrultusunda, 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri elde edilmesi için turizm ürünlerimizi çeşitlendirerek daha etkin kullanmalı ve pazarlama stratejilerimizi talep ve değişen eğilimlere göre şekillendirmeliyiz. Özellikle yüksek harcama ve gelir potansiyeli dikkate alınarak; kongre, gastronomi, spor, organizasyon, sağlık, wellness, alışveriş ve eğlence gibi turizm çeşitleri alanlarında daha fazla girişim ve farkındalık yaratma çalışmalarımızın arttırılması gerekir. Artan rekabet koşullarında, kaynaklarımızı korumalı ve geliştirmeli, sosyal anlamda çok daha aktif ve katılımcı bir imaj çizmeliyiz. Aksi halde “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” planı doğrultusunda hedeflenen 50 milyar turizm gelirine ulaşmamız mümkün görülmemektedir.”

 

 

 

 

TUROB HAKKINDA

1971 yılında kurulan ve %80’i İstanbul’da olmak üzere Türkiye’nin her yanından 80.000’i aşkın yatağı temsil eden TUROB, Türkiye’de turizmin gelişmesinde önemli rol oynayan öncü ve etkin sivil toplum kuruluşlarından biridir. Birliğin amacı, turizmle ilgili konular üzerinde bilimsel ve pratik çalışmalar yapmak, turizmin ve turistik tesislerin turizmin gereklerine uygun gelişmesini sağlamak, kanun ve yönetmeliklerin geliştirilmesinde rol almak ve sektörün pazarlama, tanıtma ve satış geliştirme çalışmalarında öncülük etmektir. TUROB, bu çalışmalarını komiteler kurarak gerçekleştirdiği gibi, bu konularda çalışan kamu veya özel sektöre mensup kuruluşlar ve komitelerde üyelik ve temsilcilikler sağlayarak da gerçekleştirir. TUROB, Türkiye ve Dünya’daki turizm sektörü ile ilgili tüm gelişmeleri, istatistiki bilgileri ve verileri temin ederek üyelerini bilgilendir. Üyeleri arasında oteller, restoranlar, kongre merkezleri, hamam ve gece kulüpleri bulunmaktadır.  Türkiye’nin yurt dışında etkili bir şekilde tanıtılması için çalışmalarda bulunur. Ayrıca, turizm alanında yüksek vasıflı işletmeci ve yöneticilerin yetiştirilmeleri için eğitim, seminer, panel, konferans, sempozyum ve benzeri etkinlikler düzenler. TUROB, Dünya Turizm Örgütü (UNWTO),Uluslararası Otelciler ve Restorancılar Birliği (IH&RA), Avrupa Oteller, Restoranlar ve Kafeler Birliği(HOTREC) üyesidir.

 

TUROB hakkında daha fazla bilgi almak, önceki basın bültenleri ve istatistiki bilgilere ulaşabilmek için

 www.turob.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.