We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler 80 Euro’ya turizm kampanya

80 Euro’ya turizm kampanya

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Dünyada pek çok ülke turist çekmek için cömertçe para harcayarak reklam kampanyalarına başvuruyor. Türkiye de bunlardan biri. Zaten turizmde başı çeken ülkeler arasındayız. Özellikle Euro bölgesinden gelen turistler için hala ucuz ve cazip bir ülkeyiz. Ama öyle ülkeler var ki turizm kampanyaları için gerektiği kadar para harcayamıyorlar. Bunlardan biri de Arnavutluk.

Geçmişte Çin Halk Cumhuriyeti’nin Avrupa’daki uydusu olan Arnavutluk demirperde yıkıldıktan sonra kendine gelmeye başladı. Adriyatik sahillerindeki harika kumsallarını görücüye açınca haliyle karşı yakadaki İtalyanlar’ın dikkatini çekti. Ucuz, temiz ve komünizmden kalma disiplinli görünümü ile turizmde gelecek vaat ettiği biliniyor. Ama hala o büyük hamleyi yapamamanın sıkıntısını yaşıyor.

İtalya’nın aşırı sağcı kadın Başbakanı Giulia Meloni ‘Ferragosto’ olarak bilinen Ağustos kısa ara tatilini hayat arkadaşı Andrea Giambruno ve kızı Ginevra ile birlikte Arnavutluk’ta geçirme kararı aldı. Kendi olanaklarıyla gittiği Tiran’da resmi olmasa da mevkidaşı Edi Rama tarafından kabul edildi. Çok samimi geçtiği öğrenilen görüşme sırasında Arnavutluk Başbakanı Giorgia Meloni’ye Berat kentinde dört İtalyan turistin bir restoranda yemek yedikten sonra hesabı ödemeden kaçtıklarını söyledi.

Meloni konuya hemen hakim olarak büyükelçilik çalışanlarına İtalyan turistlerin restorana olan 80 Euro (2.400Tl) tutarındaki borçlarının kendi hesabından ödenmesi talimatını verirken ‘Gidin bu geri zekalıların hesabını kapatın’ dedi. Daha sonra elçilikten yapılan açıklamada da ‘Borcu Başbakanımız’ın hesabından kapattık’ denildi.

Nereden nereye. Bu olay İtalya’da büyük yankı gördü. 80 Euro’luk ödenmemiş bir hesabın Başbakan tarafından karşılanması ile Arnavutluk birden Çizme gündemine oturdu. Yaz tatili için kararsız kalan İtalyanlarda Adriyatik Denizi’nin bu henüz keşfedilmemiş ülkesi merak uyandırdı. Verilere göre son üç günde 10 bin İtalyan turist ucuz sayılan otel ve pansiyonlarda yer ayırtmış. Arkası mutlak gelecektir.

Demek istediğim milyonlarca para harcıyorsunuz, turist çekmek için kampanyalar yapıyorsunuz ama bir basit olaya Başbakan’ın el koyması ile 2.400 TL’ye ülke reklamının en başarılısını gerçekleştiriyorsunuz. Buna tombala denir.
Biz ise ünlü İngiliz yıldız Sienna Miller’in ünlü ‘Pandeli’ restoranında hünkar beğendili kebabı nasıl lezzetli bulup iştahla yediğini dünyaya duyurmaya çalışıyoruz!

Reha Erus/CNNTürk

Yorum Yaz