AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA ZİRVEDEYİZ

Sektörel Haberler 18 Şubat, 10:50'de eklendi

AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA ZİRVEDEYİZ

Avrupa Seyahat Komisyonu ETC, ülkelerin turizm verilerini analiz ederek hazırladığı 2018 yılı turizm raporunu açıkladı. Ülkemiz, yıllara göre turist sayısı artışında 33 Avrupa ülkesini geride bırakarak zirveye oturdu.

Avrupa Seyahat Komisyonu’nun geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda turist sayısında en hızlı ve yüksek artış gösteren ülke Türkiye oldu. Bu yıl da zirveyi kimseye kaptırmadı. 33 ülkenin turizm verilerini inceleyen Avrupa Seyahat Komisyonu’nun raporuna göre ülkemize gelen turist sayısı, 2017’ye kıyasla %22 artış göstererek 47 milyon oldu.

Geçtiğimiz yıllarda 40 milyonun üzerine çıkamayan turist sayısı, bu yıl büyük bir artış gösterdi. 2016 yılında yaşanan terör saldırıları ve darbe girişiminden sonra turizm sektörü düşüşe geçmişti. Rapordaki verilere göre hızlı bir geri dönüş sağladı.

Ülkemize gelen turistlerin arasında en yüksek artış Rus turistlerde oldu. Geçtiğimiz yıl ülkemizi ziyaret eden Rus turist sayısı 4,7 milyon iken, bu yıl bu rakam yaklaşık %35’lik artışla 6,4 milyon. Ülkemizdeki turist artışının nedenlerinden biri, turistler için ucuz bir tatil destinasyonu olması belirtildi.

Türkiye’nin ardından en yüksek artış Sırbistan’da görüldü. 2017 verilerine göre 2. olan İzlanda ise bu yıl 14. sırada bulunuyor. Türkiye ve Sırbistan’dan sonra listede sırasıyla Malta, Karadağ ve Letonya var.

2018 turizm raporunda düşüş gösteren ülkeler de dikkat çekti. Estonya ve Monako’da turist sayısında %0.5’e yakın azalma gözlemlenirken en büyük düşüş İngiltere’de görüldü. Turist sayısında geçtiğimiz yıla göre %5 düşüş yaşayan İngiltere’deki bu düşüşün nedeni olarak Brexit gösterildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.