Çocukların Yaz Tatilini Verimli Geçirmesi İçin 7 Püf Nokta!

Sektörel Haberler 28 Haziran, 15:13'de eklendi

Çocukların Yaz Tatilini Verimli Geçirmesi İçin 7 Püf Nokta!

Karneler alındı, tatil planları yapılmaya başlandı. Birçok aile çocuklarının yaz tatilinde hem dinlenmesi, hem de yeni bir şeyler öğrenmesi için tatil programlarını planlıyorlar.

Neredekal.com editörleri ailelere bu konuda yardımcı olmak ve çocukların kişisel gelişimlerine destek olmak amaçlı, çocuk merkezli bir tatil seçme rehberi hazırladı.

kamp tatili

1-Kamp tatilleri, birçok çocuğun en sevdiği tatil türüdür. Ailece kamp yapılarak geçirilen bir tatilde çocuklara en çok doğa sevgisi aşılanmış olur. Bununla birlikte doğada yaşayan her şeyi koruması ve bu dünyayı onlarla birlikte paylaştığımızı öğrenir.

antik gezi

2-Tatil süresince ören yerlerinin ve müzelerin gezildiği tatillerde çocuklar özellikle Anadolu’nun geçmiş tarihine yönelik bir bilince kavuşurlar.

Örneğin, Ege Bölgesi’nde bir tatil planı yapıyorsanız burada çocuklarınızla birlikte keşfedeceğiniz harika antik kentler var. Bu antik kentler arasında Bergama’nın Pergamon’u, Selçuk’un Efes’i, Sardes, Afrodisias gibi… Bir zamanlar bu toprakların ne kadar büyük uygarlıklara ev sahipliği yaptığına dair çocuklarda farkındalık oluşturur.

deniz korkusu

3-Sahil kentlerinde yapılan deniz tatili ise çocuklara eğlenceli bir tatil geçirme fırsatı sunar. Ayrıca çocuğunuzda denize girme korkusu varsa, onunla birlikte eğlenceli su sporları yapabilirsiniz. Onunla birlikte yapacağınız bir kano ya da deniz bisikleti gezisiyle denize karşı olan tüm korkularını yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

doğa yürüyüşü

4-Tatilde çocuğunuzla kanyon gibi farklı doğa oluşumlarında; patikalarda yürüyüş yapmak, tırmanmak, atlamak gibi aktiviteler çocuğun doğayı tanımasına yardımcı olur. Doğada gerçekleştirilecek bu yürüyüşler çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlar. Her zorluğun sonunda başarıyı elde edeceğini öğrenmesine katkı sağlar.

Eğer Antalya taraflarında bir tatil planlıyorsanız Saklıkent kanyonunda çocuğunuzla yürümenizi tavsiye ederiz.

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale Şehitliği

5-Yakın tarihi öğrenmek ve vatan sevgisi aşılamak için en ideal rotalardan biri ise Çanakkale’dir. Tatilinizi Çanakkale’de yapıyorsanız ya da tatile Çanakkale üzeri gidecekseniz, Çanakkale Şehitliği’ne mutlaka uğrayın. Bu şehitliği gezmek çocuklarınıza vatan sevgisinin yanı sıra milli değerlerin ne olduğunu da anlamalarına yardımcı olur.

mevlana_muzesi

Mevlana Müzesi

6-Konya civarındaysanız Mevlana Müzesi’ni mutlaka gezin. Bu gezi hem sizler, hem de çocuklarınız için maneviyatı, geçmiş değerlerimizi ve tasavvufun nasıl bir şey olduğunu öğretebileceğiniz bir ortamdır.

Hatay da planlarınız arasında ise,çocuklarınıza tüm dinlerin kardeşçe nasıl yaşadığını gösterebilirsiniz. Çünkü Hatay çocuklara, dinlerin hoşgörü içinde birlikte nasıl yaşadığını açıkça göstermektedir.

cocuk_kulubu_otel

7-Tatil süresince gezmek istemeyen, sadece otelde çocuğuyla dinlenmek isteyen ailelerin bu konuda dikkat etmesi gereken noktalardan birisi tesiste çocuk kulübünün olup olmadığıdır. Kısaca çocuk dostu bir otel olup olmadığıdır.

Otelde bir çocuk kulübü varsa; çocuklar paylaşımcı olma yönünü geliştirebilir. Kalabalık grupla birlikte paylaşarak hareket etme kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.