We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler DİJİTAL GÖÇEBELER İÇİN SINIRLAR HIZLA KALKIYOR

DİJİTAL GÖÇEBELER İÇİN SINIRLAR HIZLA KALKIYOR

Şebnem İmece

COVID-19 salgınının insanları eve kapatması, seyahatleri engellemesi ve çalışanların evlerinden çalışmaya başlamalarıyla hız kazanan uzaktan ya da hibrit çalışma akımı, kısıtlamaların kalkmasının ardından dijital göçebelerin sayısında da büyük artış olmasına neden oldu. Yüksek hızlı internet, video konferans, çevrimiçi iş birliği platformları ve bulut çözümleri gibi teknolojik gelişmeler dijital göçebelere işlerini dünyanın her yerinden yapabilme özgürlüğü sağlarken bir yandan da turizm hareketlerine bir yenisini daha ekledi. 2020 yılından bu yana birçok ülke; bu seyahat tutkunu, iyi eğitimli, konularında uzman ve yüksek gelirli yeni turist profilini ülkelerine çekmek için dijital göçebeler için özel vizeler oluşturuyor.

Dijital Göçebe Vizesi (Digital Nomad Visa- DNV) dijital göçebelere; bir ülkede ulusal bir işveren ile resmi bir ilişki olmaksızın çalışma imkanı veriyor. Turist vizesinden daha kapsamlı ve geleneksel çalışma vizelerine göre çok daha esnek olarak planlanan bu vize türü; uzaktan çalışmak isteyenler için cazip fırsatlar sunuyor. Dijital göçebelerin bulundukları ülkelerin ekonomilerine, kültürlerine ve hatta iş gücüne katkıları sebebiyle; ülkeler bu grubun ülkelerinde ikamet sürelerini uzatmak için DNV ile çeşitli avantajlar sunuyor.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)’nün, Dijital Göçebe Vizeleri başlıklı dosyasında dünya genelinde DNV’lerin son durumu raporlanıyor. UNWTO tarafından yapılan araştırma 54 destinasyonun DNV sunduğunu ortaya koyuyor. Raporun hazırlandığı sırada dört ülkenin daha (İtalya, Kuzey Makedonya, Güney Afrika ve Sri Lanka) özel DNV programları üzerinde çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çekiliyor. Bu destinasyonların çoğu Amerika ve Avrupa’da bulunuyor.

ANAHTAR BİLGİLER

Rapor genel olarak dijital göçebeliğin giderek daha popüler hale gelen bir yaşam tarzı tercihi olduğunu ortaya koyuyor. Artan esneklik ve küresel fırsatlara erişim de dahil olmak üzere birçok fayda sağladığına dikkat çekiyor. Raporda DNV’ler ile ilgili şu anahtar bilgiler yer alıyor:

Estonya, Temmuz 2020’de özel bir dijital göçebe vize programını resmen başlatan ilk ülke oldu. Aruba, Gürcistan ve Mauritius vize işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. En yüksek vize ücretleri Anguilla, Antigua ve Barbuda, Barbados, Cayman Adaları ve Grenada’da uygulanmaktadır.

Kanada dijital göçebeler için en kısa kalış süresini sunuyor Tayland ise en uzun DNV’leri düzenlemektedir.

Genel olarak, dijital göçebeler şu ülkelerde vergi mükellefi olurlar ev sahibi ülke (birkaç istisna dışında) 183 gün sonra kalış süreleri.

Antigua ve Barbuda, Brezilya, Cabo Verde, Curaçao, Gürcistan, Malta, Mauritius, Namibya ve Seyşeller vize sahiplerinin hem sağlık hem de seyahat sigortasına sahip olmalarını gerektirirken, geri kalan destinasyonlar ya seyahat ya da sağlık sigortası talep etmektedir.

Antigua ve Barbuda, Curaçao, İzlanda ve Panama vize başvurusunda bulunanlardan konaklama için önceden düzenleme yapmalarını talep etmemektedir.

En yüksek gelir gereksinimleri Cayman Adaları, Endonezya ve Meksika’da bulunurken, Anguilla, Arjantin, Bahamalar, Curaçao, Fas ve Saint Lucia’da vize başvurusunun bir parçası olarak herhangi bir asgari aylık gelir gereksinimi bulunmamaktadır.

Neredeyse tüm destinasyonlar bir çeşit sabıka kaydı incelemesi istiyor.

DİJİTAL GÖÇEBELER VARIŞ NOKTALARINI NASIL SEÇİYOR?

Dijital göçebeler çalışma konumlarını yaşam tarzlarını ve iş beklentilerini etkileyebilecek farklı unsurlara dayanarak seçiyor. Nereye gidecekleri konusunda genellikle akranlarının (özellikle de diğer göçebelerin) tavsiyelerine ve internette buldukları yorumlara dayanarak karar veriyorlar. Ayrıca, dijital göçebelerin kendi ülkelerine daha yakın destinasyonları seçmeye çalıştıkları söyleniyor. Yine de, dijital göçebeler için en popüler yerlerin, yaşam maliyetinin göçebelerin genellikle geldiği diğer bölgelere göre daha düşük olduğu Asya ve Pasifik olduğu görülüyor.

UNWTO raporunda dijital göçebeler için destinasyon seçiminde en önemli kriterler şu şekilde özetleniyor:

Geçim maliyeti – dijital göçebeler genellikle daha zayıf para birimlerine sahip destinasyonlara öncelik veriyor.

İyi ulaşım bağlantı ve altyapısı yaşam tarzlarının en önemli unsurlarından biri.

Sürekli seyahat ettikleri için uygun ulaşım maliyetleri.

İyi hava ve hava kalitesi.

Güvenilir internet kapsama alanı ve hızı.

Güvenli çevre.

Düşük bürokrasi ve yolsuzluk seviyesi.

Etkinlikler ve gece hayatı ile uluslararası toplulukların yoğunluğu.

Kültür ve mimari.

Çeşitli yiyecek seçenekleri.

GM Turizm ve Yönetim Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanmıştır.
Dergi görünümü için tıklayın

Yorum Yaz