We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler FTI SATIŞININ DETAYLARI… CERTARES KİMDİR?

FTI SATIŞININ DETAYLARI… CERTARES KİMDİR?

ABD’li finansal yatırımcı Certares tarafından yönetilen bir konsorsiyum, FTI Group’un tüm hisselerini devralıyor. Satın alma bedeli sadece sembolik bir avro ancak Almanya’nın üçüncü büyük tur operatörüne 125 milyon avro yatırım yapılacak.

FTI’dan yapılan açıklamaya göre, Certares liderliğindeki yatırımcılar konsorsiyumu Pazartesi günü itibariyle FTI Group’un devralınması ve finansmanına ilişkin anlaşmayı imzaladı. Açıklamada, “Anlaşmanın bir parçası olarak FTI, büyümenin bir sonraki aşaması ve dijital dönüşümün finansmanı için toplam 125 milyon avro tutarında taze sermaye alacak” ifadeleri kullanıldı.

Fvw.de’nin haberine göre, mevcut hissedarın finansal destek ve ek yatırımlar sağlama konusunda anlaştığı belirtildi. Daha önce Mısır’ın önde gelen ailelarinden Sawiris, Orascom Development Holding’in (“El Gouna”) ana hissedarı olan Lüksemburg’daki Family Office aracılığıyla hisselerin %75,1’ine sahipti. Samih Sawiris 2014 yılında neredeyse üçte birlik bir hisseyle katılmıştı. Aile, pandemi sırasında 2020’de çoğunluğu devraldı. Bu, devletin COVID-19 yardımlarını sağlama koşullarını yarattı.

Samih Sawiris iki yıl önce Family Office’in yönetimini oğlu Naguib’e devretti. FTI Group’taki kalan hisselerin çoğu son zamanlarda, 2020 sonunda yönetimden ayrılan kurucu Dietmar Gunz ve eşi Roula Jouny’ye aitti.

Toplamda, Sawiris ailesi son on yılda FTI’yi 100 milyon avronun üzerinde destekledi. Naguib S. Sawiris, geçen yaz yaptığı bir fvw|TravelTalk röportajında kendilerini sorumlu bir yatırımcı olarak gördüklerini belirtti. Bu, ailenin Certares’in FTI konsorsiyumuna dahil olmasında ortaya çıktı.

Peki, Certares kimdir? Kurucusu Greg O’Hara nasıl bir şirket kurdu? ABD’li finansal yatırımcı neden seyahat sektörüne odaklanıyor? Hangi şirketlere yatırım yapılıyor? İşte bir genel bakış:

Certares, 10,1 milyar dolarlık piyasa değerine sahip varlıkları yönetiyor ve seyahat sektöründe en büyük özel yatırımcı olarak kabul ediliyor. 2012 yılında New York merkezli olarak kurulan ve Luxemburg ile Milano’da şubeleri bulunan özel sermaye şirketi, Amex GBT, Hertz, Tripadvisor ve Latam Airlines Group gibi ağırlıklı şirketlere yatırım yapıyor – şimdi de FTI.

Certares’in kurucusu ve öncü ismi Michael Gregory – Greg – O’Hara’dır. Kanada’da büyüyen ve Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde eğitim gören O’Hara, İşletme Yüksek Lisansı ile mezun olduktan sonra 1991 yılında şirketi Automated Time Systems’i kurdu. Şirket, firmalar için zaman takip sistemleri geliştirmekteydi. Dört yıl sonra bu şirketi ABD’li iş insanı Ross Perot’a sattı ve Perot Systems Corporation’a geçti.

Perot için, O’Hara bir Kaliforniya bölgesel havayolu şirketinin yeniden yapılandırılmasında yer aldı ve bu süreçte işleri yönetici bakış açısından ziyade yatırımcı bakış açısıyla ele aldı. Üç yıl önce “Phocuswire” podcast’inde belirttiği gibi bugün kendisini daha iyi bir yatırımcı olarak görüyor.

O’Hara daha sonra ABD merkezli GDS şirketi Sabre’de Global Hizmetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı ve en büyük müşterilere stratejik ilişkilerden sorumlu oldu. Sabre’den ayrıldıktan sonra farklılıklar nedeniyle ayrıldı ve 2003 yılında rakip şirket Worldspan’in iki finansal yatırımcıya satışında etkili oldu. Sabre’de ayrıca Certares’teki bugünkü Kıdemli Yönetici Direktörü Tom Klein’i tanıdı.

Certares, geçmiş yıllarda birçok şirkete yatırım yapmıştır. Bunlar arasında Hertz (O’Hara’nın geçici olarak da başkanlık yaptığı), Tripadvisor (Yönetim Kurulu’nda görev aldığı) ve Latam Airlines Group gibi ağırlıklı şirketler bulunmaktadır. Certares ayrıca ITA gibi İtalyan havayolu şirketi için de teklif verdi, ancak bu şirket Lufthansa’ya gitti.

O’Hara, ailesiyle birlikte çok seyahat etmekte, zaman zaman İtalya’da yaşamış ve “Skift” etkinliğinde belirttiği gibi pandemide turizmin yeniden açılması için büyük ve ücretsiz bir projeden dolayı Yunanistan Başbakanı’ndan Yunan vatandaşlığı almıştır. O, seyahat sektörünün büyümesine kesin olarak inanıyor: “Her krizden sonra talebin öncekinden daha güçlü döndüğünü gördük. Bu durum Corona için de geçerlidir.” dedi.

Yatırımlarda sürdürülebilirlik konusunun giderek daha önemli hale geldiğini belirten O’Hara, “Sektörü her zaman daha sürdürülebilir hale getirmekle yükümlüyüz. Müşteriler seçim yapabilir ve giderek daha fazla sürdürülebilir alternatifi tercih edeceklerdir.” şeklinde konuştu.

O’Hara, 2023 yılı sonundan itibaren küresel özel seyahat endüstrisinin temsilcisi olan World Travel & Tourism Council (WTTC)’nin Başkanı olarak görev yapmaktadır. Bu göreve, eski Carnival CEO’su Arnold Donald’ın yerine gelmiştir.

Yorum Yaz