We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler FUN & SUN Genel Müdürü Vladimir Rubtsov Türkiye Pazarını Değerlendirdi

FUN & SUN Genel Müdürü Vladimir Rubtsov Türkiye Pazarını Değerlendirdi

FUN & SUN tur operatörünün Genel Müdürü Vladimir Rubtsov ile yaz sezonunda satışların nasıl gittiğini, Türkiye ve diğer önemli toplu destinasyonlarda gidişatı, kış ve sonbaharda hangi uçuş programlarının gişe yapacağını anlattı.

FUN&SUN CEO’su Vladimir Rubtsov ATOR’un sorularını yanıtladı.

Yaz sezonunun tahminlerine dayanarak 2023’teki giden turizm pazarı için genel olarak tahminleriniz nelerdir?

Ön tahminlerimize göre ve tabii piyasanın bir sonraki zorluklarla sarsılmayacağı varsayımıyla, bu yıl giden turizm pazarının hacmi 2022’ye kıyasla yüzde 20 artışa kadar çıkıyor.

Ancak bu artış “düşük bir tabandan büyümeden” kaynaklanıyor; hepimiz geçen yılın ne kadar dengesiz olduğunu hatırlıyoruz, sezonun geç başlaması, hava taşımacılığındaki zorluklar vb. mevcut hacimleri kriz öncesi son yıl olan 2019 ile karşılaştırırsak, giden turist akışı o zamandan yaklaşık yarısı kadar daha az olacaktır.

FUN&SUN satışlarından bahsedersek, aynı trendler var mı?

Hayır, pek değil. Hala türbülans yaşayan istikrarsız bir pazarda büyümeyi başarıyoruz. Artık güncel istatistiklere göre yaz satışlarımız geçen yılki rakamların yüzde 30 önünde. Tabii ki, bu aynı zamanda daha sorunsuz bir sezondan da kaynaklanıyor. Geçen yıl uçuş programlarının durumu sadece Haziran ortasına kadar yoğundu.

“Atipik” yaz destinasyonlarında (BAE, Tayland ve Mısır) yüzde olarak turist sayısında en büyük artışa sahibiz, bu yıl Mısır için programı genişlettik ve ilk kez Asya destinasyonlarında Tayland ve Sri LAnka’ya kış uçuş programlarına devam ediyoruz.

Yaz satışlarının dağılımından bahsedersek, şimdi Türkiye yüzde 54’lük bir paya sahip, ikinci sırada, BAE yüzde 13 ile, onu Rusya yüzde 12 ile takip ediyor, Mısır yüzde 8, Abhazya yüzde 7 ve Tayland yüzde 2 ile takip ediyor.

Bu yıl fiyat olarak Türkiye yönü önemli ölçüde arttı ve Türkiye sahiline olan ilgide belli bir düşüş görüyoruz. Bu yaz sezonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tabii ki 2023’te Türkiye’de sezon çok zor. Ocak ayında yaz için iyi bir talep gördük. Şirketimizde 2022’ye kıyasla çoklu bir artış gördük ama sonra bir dizi olay bu eğilimi azalttı. Bir deprem, nedense geçen sezon iyileşme bekleyen Türkiye’deki otellerden şişirilmiş fiyatlar, ruble döviz kurundaki oynaklık etkili oldu.

Nisan ayında, tüm pazar bir başarısızlık gördü. Rusya’dan Türkiye’ye gönderilen turistler için çok düşük oranlardı. Mayıs ayında tur operatörleri uçuş programlarının çoğunu aşağı doğru ayarlamak zorunda kaldılar. Sonuç olarak, tüm oyuncular sezona son dakika turları ve uçuşlarda koltuklarla girdi.

Ancak Temmuz ayı satışlarının Haziran ayına göre çok daha iyi olduğunu, Ağustos ayında Türkiye’ye istikrarlı bir talep olduğunu görüyoruz. Geçen yaz ayında, geleneksel olarak fiyata pek duyarlı olmayan bir kitle Türkiye’ye gidiyor.

Genel olarak, bu yaz geçen yıla göre, Türkiye’ye gönderilen turist hacmini de artırdık ve tahmin edilen yöndeki payımızı, Türkiye’deki Rus organize turizminin toplam pazarının yüzde 25’ine çıkardık. Bizim için hala bir rekor.

Bu yaz şirketinizde başka hangi alanlar iyi oynadı?

Türkiye’ye ek olarak, Mısır bu yıl büyük ölçüde Türk tatil köylerinin fiyatlarındaki artışa bir alternatif olarak artış yaşadı. Satışlar geçen yıla göre iki katına çıktı. Bizim yaz aylarında Mısır yönündeki payımız organize turist akışının yüzde 8’i.

Arap Emirlikleri de ikinci yıl için mükemmel sonuçlar gösteriyor. Bu dönemdeki oldukça şiddetli sıcaklığa rağmen, Ruslar aktif olarak BAE’ye tatile gidiyor.

BAE yönünde kendi programlarımız sayesinde gönderilen turist sayısında bir buçuk kat artış gösteriyoruz. BAE’deki organize turist akışındaki payımıza gelince, tahminlerimize göre zaten yüzde 50’yi aşıyor.

TÜRKİYE TURLARINDA DEĞİŞİM OLDUKÇA AÇIK

Birçok analist, bu yıl piyasanın prime daha da fazla gittiğini ve az bütçeli turistin olduğunu söylüyor. Satışlarınızdan neler görülebilir?

Bu yıl tüm bütçe segmentinin turizmden kopt olduğunu söyleyemem. Aynı zamanda, prim segmentinin payı, genel fiyat artışı da dahil olmak üzere, covid öncesi zamana kıyasla gerçekten arttı.

Örneğin, istatistiklerimize göre, en büyük yönde, Türkiye, 2019’da 200 bin ruble değerindeki turlar satışların yüzde 70’ini oluşturuyorsa, bu yıl sadece yüzde 30’u. Değişim oldukça açık.

Düşük gelirli turistlerden bazıları gerçekten hiçbir yere gitmedi. Ancak bütçe segmentinin diğer kısmı, tüketimin odağını basitçe değiştirdi.

Bu turistler ya tatil süresini kısaltır ya da daha düşük yıldız derecesine sahip otelleri seçerler ya da daha ekonomik destinasyonlara yeniden odaklanırlar. Örneğin, Türkiye yerine Mısır’ı veya Rusya’da tatil yapmayı seçerler.

Daha fazla ulaşım, daha uygun bilet fiyatları, trenle veya özel araba ile seyahat etme seçeneği olduğu için Rusya’ya yeniden yönlendirme bu yılki trend.

Esas olarak bazı kilit müşterilerinin taşınması nedeniyle daha az premium turist olduğunu söylüyorlar…

Evet, böyle bir veri gördüm. Belki de genel olarak, bu pazar için önemlidir. Ancak satışlarımızda farkedilmedi. Aksine, premium segmentte aktif olarak büyüyoruz, buradaki payımızı genişletiyoruz.

2022’de ödül turlarının payı yaklaşık yüzde 10 ise, 2023 ortalarında toplu olanlar da dahil olmak üzere her yönde zaten yaklaşık yüzde 15 idi.

Son yıllarda, premium segmentin hedefli hizmeti için şirket içinde süreçler kurduk, FUN&SUN Premium formatını oluşturduk. Sonuç olarak, giderek daha fazla ajans düzenli VIP müşterileri konusunda bize güveniyor.

Bu yıl bu tür turistlere canlı bir kanalda hizmet vermeye hazırız ve elit yazlık yerleşimlerin “patlamasının” merkezinde bulunan Moskova bölgesinde ilk kendi satış ofisimiz FUN&SUN Premium’u çoktan açtık. Bu formatın arkasında iyi bir gelecek görüyoruz. Bu büyüme noktalarımızdan biri.

FUN&SUN sonbahar ve kış aylarında kendi ulaşımında hangi yönleri sunacak? Yenilikler olacak mı?

Sonbahar-kış sezonu için BAE’de, Mısır, Tayland, Sri Lanka’da kendi charter ve blok uçuş programlarımızı koyuyoruz. Bir de kış Türkiye olacak ama sadece Moskova’dan. Mauritius – Emirates bloklarında.

Goa’da (Hindistan) bir charter programı da çalışılıyor ve biz de tüzüğümüzü Maldivler’e koymak istiyoruz. Çin için gerçekten umutluyuz. Sanya Uluslararası Havalimanı’nın açılmasıyla Hainan’ın önümüzdeki kış sezonunda iyi bir geleceği olabilir.

Uzak destinasyonlarda sonbahar-kış sezonu fiyatları geçen yıla göre ne kadar yüksek olacak? Turistler nasıl bir büyüme beklemeli?

Döviz cinsinden sonbahar ve kış sözleşme fiyatları geçen yıla göre yüzde 5 oranında biraz yükseldi.

Ancak ruble cinsinden, yıllık olarak kesinlikle çok daha fazla büyüyecekler. Döviz kuru fiyatlar üzerinde en büyük etkiye sahip. Geçen kış dolar başına 65 ruble, şimdi de dolar başına 90 ruble oranında çalıştığımızı hatırlatayım. Buna göre kış turlarının fiyatları farklı olacak.

Haber-Fotoğraf: ATOR

Yorum Yaz