Göller Bölgesi “Çöller Bölgesi” Mi Oluyor?

Sektörel Haberler 13 Aralık, 11:17'de eklendi

Göller Bölgesi “Çöller Bölgesi” Mi Oluyor?

Varlığıyla övündüğümüz Göller Bölgesi’ndeki onlarca göl kuruma tehlikesi yaşıyor.

Göller Bölgesi “Çöller Bölgesi” Mi Oluyor?

Göller Bölgesi, kuraklık nedeniyle kırmızı alarm veriyor. Uzmanlar, acil önlem alınması gerektiğine dikkat çekerek “Böyle giderse göller yeni çıkan atlaslarda yer almayacak” uyarısı yaptı.

Sözcü’de yer alan habere göre, Antalya, Burdur, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta, ve Konya’da birbirinden irili ufaklı göller yer alıyor. Salda, Burdur, Beyşehir, Eğirdir, Akşehir, Eber, Gölmarmara, Acıgöl, Suğla, Ilgın ve Kovada… Fakat irili ufaklı göllerin bulunduğu Göller Bölgesi her geçen gün kuruyarak yok olma tehlikesi yaşıyor.

Tek Tek Kuruyorlar

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şubesi’nin hazırladığı rapora göre kuruyan alanlarının başında;

Kurugöl, Beylerli, Karaevli, Heybeli ve Pınarbaşı Gölleri (Burdur), Alparslan Gölü (Isparta), Suğla Gölü, Arapçayırı Çumra Ovası, Güvenç Gölü, Yarma Bataklığı, Hotamış Sazlıkları, Samsam Gölü, Akşehir Gölü, Karapınar Ovası ve Ereğli Sazlıkları (Konya), Karagöl, Küçük Göl Girdev ve Müren gölleri (Antalya- Elmalı), Manay, Sarıgöl (Kırkpınar), Gölcük, Genceli ve Keklicek Gölü (Antalya-Korkuteli), Karadayı ve Boğazak Sazlıkları. (Antalya) Kestel, Yazır, Akgöl, Yarışlı, Mamak geliyor.

Gm Dergi’nin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.