Kadınlar ve Seyahat I İlk Kadın Savaş Uçağı Pilotu

Kadınlar ve Seyahat I İlk Kadın Savaş Uçağı Pilotu

GM Turizm ve Yönetim Dergisi olarak ; Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken biz de ilk gezgin kadınları merak ettik. Karşımıza birçok isim ve ilginç hikayeler çıktı. Bizde tutkularının peşinden giden ve önemli başarılara imza atan kadınların bazılarını sizin için araştırdık. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel derlediğimiz  yazı dizisinin 4. konusu ise;

İlk Kadın Savaş Uçağı Pilotu

Turizm, ekonomik ve sosyo-kültürel önemi giderek artan ve dünyada en hızlı büyüyen sektörlerin başında gelmektedir. Modernite ve küreselleşme ile birlikte kadınlar da turizm hareketliliğinin önemli bir aktörü haline gelmiştir. Her geçen yıl kadınların seyahat eğilimleri ve motivasyonları artarak devam ettiği de görülmektedir. Biz de GM Turizm ve Yönetim Dergisi olarak ; Kadın ve Seyahat Adlı Yazı Dizisi ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel derlediğimiz notları sizlerle gün gün paylaşacağız.

Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen

Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından biri olmakla beraber, dünyanın da ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevî evladından birisi idi. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi; bunlardan otuz ikisi muharebe görevi idi. Adı,İstanbul’un 2. havalimanı olan Sabiha Gökçe Havalimanı’na verilmiştir.

 

 

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here