We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Operatörler Büyük Bir Güncellemenin Eşiğinde

Operatörler Büyük Bir Güncellemenin Eşiğinde

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Operatörler Büyük Bir Güncellemenin Eşiğinde

Hakan Diribaş; “Operatörler Büyük Bir Güncellemenin Eşiğinde” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

operatörler

Pazarda artan rekabet koşulları ve özellikle B2C tarafına yönelik pozitif gelişen şartlar dolayısı ile klasik tur operatörlerinin oldukça zorlandığını görüyoruz. Tabi burada çok büyük ölçekli tur operatörlerini ayrı tutmak istiyorum, gerek yazılımsal gerekse altyapı olarak ve finansal güçlerini de işin içine katarak daha hızlı reaksiyon alabiliyorlar, son zamanlarda digital alanda yaşanan hızlı gelişmeler ve bu gelişmelerin seyahat alanında özellikle de turizm alanına da hızlıca sıçraması ile bir zorunluluk gerektirdi.  Operatörlerin bu konuda artık daha hızlı ve sert aksiyonlar alması gerekiyor.

Şimdi Herkesin Kafasında 2 Soru Var

Evet Online tarafta pazara hakim olan OTA’lar dışında başka oyuncular işin içine girmeyecek mi veya klasik operatörlerin web sitelerinden ve digital platformlardan satışı güçlenebilecek mi aslında en önemli soru bu. Şu an geldiğimiz aşamada artık son hamlelere geldik. Büyük operatörlerin mutlaka bu konuda bir karar vermesi gerekiyor. Özellikle de ülkemizde marka isimini domain uzantılı olarak çıkan acentaları düşündüğümüzde ileri ki süreçte.com uzantısı ile markalarını öne çıkaran operatörlerin bunu ileriyi düşünerek planladıklarını kolaylıkla görmüş oluruz.

Klasik operatörlerin satışlarının büyük bölümünü halen çağrı merkezleri ve birebir satış ofislerinden yaptıklarını biliyoruz ama artık çok yoğun bir şekilde internete taşınan bir rezervasyon sürecide hasıl oldu. Bu noktada karar vericilerin gerekli altyapısal hazırlıklarını bir an önce tamamlamaları gerekiyor. Gecikme halinde ilgili operatörler için iş işten geçmiş olabilir.

Yatak Bankaları Ve Onlıne B2B Kanallar

Şimdilerde özellikle multi supplier çalışan yatak bankalarının ve tamamen online ama B2B olarak çalışan operatörlerin özelliklerinden bahsedebiliriz , yatak bankaları yapmış oldukları kontratlar neticesinde hem B2B hemde B2C tarafında fiyat çıktıkları gibi bunu altta yer alan bütün acentaları ile paylaşmaktalar. yatak bankalarını ve toptancıları büyük bir çınar ağacı gibi düşünün. Bunlar ile anlaşmayı yaptığınız an fiyatlarınız tüm ücra mecralara kadar ulaşıyor, özellikle yatak bankaları ve diğer multi supplier çalışan operatörlerin XML bağlantıları sayesinde sizin güncel fiyatlarınıza ulaşmak çok daha kolay oluyor. Burada dikkat edilmesi gerek husus fiyat eşitliği ilkesine sadık kalarak adımları dikkatli atmak tabiki de.

Online Ciddi Bir İştir

Özellikle büyük ölçekli turistlik tesislerimizde bu konuda son zamanlarda hassasiyet oldukça arttı. Ama bu konuda eğer sağlam bir bütçe ile doğru yol almak istiyorsanız tabi ki bu işi profesyonel ellere teslim etmeniz de yarar var, burada tesisler sadece online satış sorumlusu vb. tanımlamalara takılmadan. Tüm e-ticaret operasyonunu yönetecek yeterlilikte kişilerle çalışmak gerekmekte.

Klasik satış pazarlama ağı

Klasik satış pazarlama ağı içerisinde konumlandırılan bir e -ticaret sisteminin başarılı olması için ilgili sorumlu kişilerin iyi bir senkronizasyon içinde çalışması çok önemli , burada klasik koşulların bir kenara konması ve online taraftaki dinamik yapıya hızlıca uyum sağlanması esastır.Bunun yanında tesis dolulukları açısından halen büyük önem arz eden operatörlerinde hiçbir şekilde geri planda bırakılmadan. fiyat eşitliği ile doğru hamleler yapmak esastır.

Otel Odalarında Wi fi Artık Çok Kolay, Yenilik Netflix Vb  Dıgıtal Platformların Tv Lere Entegre Edilmesi

Şimdilerde Free internet yani Free Wifi tüm tesislerde tüm ortak alanlarda kullanılmakta , özellikle wifi olması artık + bir özellik olark görülmemekte. Aksine bir zorunluluk olarak gözükmekte. Ama bunun yanında büyük LCD ekran tvlerin öne çıkması , netflik vb digital yayın platformlarının öne çıkması. Oyun ve oyun konsolları gibi teknolojik alt yapılar artı bir özellikle olarak öne çıkmakta.

Digital Marketing Eşittir Sadece Google Mı ?

Artık yazılı basın , tv veya radyo da yer alan tanıtım çalışmalarının sonlarına gelmiş bulunmaktayız. Bundan sonrası için genelde digital marketing olarak adlandırdığımız çalışmalar ön plana çıkmakta.Peki; digital marketing denilince sadece Google platformu üzerinden reklam vermek mi anlaşılmalı. Google dönemimizin en önemli arama motoru olduğu için evet öne çıkmakta fakat tek başına bütün sorumluluğu Google üzerinden yapılandırmakta doğru değil. Aynı tanıtım çalışmasını başka platformlar üzerinden çok daha ucuza yapabilirsiniz , bu konuda ülkemizde  konumlanan çok önemli bir toptancı ile stratejik ortaklığımız var .

 

 

Yorum Yaz