OTELLERE SIFIR ATIK ZORUNLULUĞU YOLDA

Sektörel Haberler 13 Kasım, 11:01'de eklendi

OTELLERE SIFIR ATIK ZORUNLULUĞU YOLDA

4 ve 5 yıldızlı oteller ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşları 2019’da Sıfır Atık Sistemi’ne geçecek ve Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sıfır Atık uygulamasına ilişkin yönetmelik taslağını görüşe sundu.  Yönetmelik taslağında Sıfır Atık Sistemi’ne ilişkin maddeler yer alıyor. Taslakta atık oluşumunun önlenmesi, önlemenin mümkün olmaması durumunda atığın en aza indirilmesi gibi maddeleri yer alıyor. Ayrıca yeniden atıkların yeniden kullanıma öncelik verilmesi, kaynakların verimli kullanılması. atığın kaynağında ayrı toplanması dikkat çeken maddeler arasında..  Atıkların toplanmasına ilişkin maddelerde olduğu göze çarpıyor. Etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüşümü/geri kazanımının sağlanması için Sıfır Atık Yönetim Sistemi’nin kurulması ve Sıfır Atık Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenleme aşamasında.Taslak, kurum ve kuruluşların Sıfır Atık Sistemi’ne geçişine ilişkin planlanan takvimde de yer buldu.

sıfır

 Yönetmelik uygulamaya geçerse neler yaşanacak?

Yönetmelik uygulamaya konulduğunda; 4 ve 5 yıldızlı oteller ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşlarının da olduğu tesis ve işletmeleri kapsayacak.   Bu bildiren işletme ve kuruluşlar 2019’da Sıfır Atık Sistemi’ne geçecek ve Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu olacak. Bunun yanı sıra 500 ile 1000 arası personeli olan kamu kurum ve kuruluşları, 100 ve daha az öğrencisi olan eğitim kurumları, 100 ve daha az personeli o bulunan iş yerleri, sanayi kuruluşları  (fast food’lar ,turizm işletme belgesine sahip yerler (restoranlar dahil) 2020’de, 500’den az çalışanı olan kamu kurum ve kuruluşları 2021’den itibaren sisteme dahil edilecek ve belge almak zorunda kalacak.

ALMANYA’DA AVRUPALI VE TÜRK TURİZMCİLER GELECEĞİ KONUŞACAK

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.