We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Rus vatandaşların vize sorununa uzlaşma önerisi

Rus vatandaşların vize sorununa uzlaşma önerisi

AB ülkelerinin rus vatandaşlara uyguladığı vize yaptırımı için uzlaşma yolu aranıyor. Sıradan rus vatandaşlara uygulanan vize yaptırımını ağır bulan bazı ülkeler uzlaşmak için orta yol arıyor.
Uzlaşma önerisi olarak rusların vize için daha fazla ücret ödemesi, daha fazla beklemesi ve belge toplaması sunuldu. Turkrus’un haberine göre, AB liderleri Rus vatandaşlarının girişini tamamen yasaklamak yerine böyle bir uzlaşma önerisini tartışacaklar.

Önümüzdeki hafta Prag’da yapılacak tartışma fikri, AB’de dönem başkanlığı yapan Çek Cumhuriyeti tarafından ortaya atıldı. Teklif kabul edilirse, Ruslar yine kısa süreli turist vizesine başvurabilecekler. Ancak işlem süresi artacak, daha fazla bürokrasi olacak ve fiyat 35 eurodan 80 euroya çıkacak.

AB ülkeleri hala bu konuda bir fikir birliğine varamadı. Bloomberg kaynakları, vize kolaylaştırma anlaşmasının kaldırılmasının ilk adım olduğunu söylüyor, ancak bazı ülkeler daha sert önlemler istiyor. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis AB’nin geneli bir yasak kararı almazsa, Estonya, Letonya, Litvanya, Finlandiya ve Polonya’nın “bölgesel bir çözüm” kabul edebileceğini söyledi.

Yorum Yaz