We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Sektörden Dünya Turizm Günü Mesajları

Sektörden Dünya Turizm Günü Mesajları

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Dünya Turizm Örgütü tarafından ilan edilen 27 Eylül Dünya Turizm Günü 1980’den beri turizm paydaşları tarafından kutlanıyor. Turizmin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmak amacıyla belirlenen bu özel günde, turizm sektörünün öncüleri çeşitli mesajlar paylaştı.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO): “#DünyaTurizmGünü kutlu olsun! 27 Eylül, turizmin insanları bir araya getirme ve anlayışı geliştirme konusundaki gücünü kutlama günüdür. Daha adil bir dünya için sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden sektörümüzün potansiyelini ortaya çıkarmaya devam edelim.”

TÜRSAB: “Farklı kültürleri, dilleri ve inançları birleştiren, farklılıkları ortadan kaldıran ve barış ortamına büyük katkı sağlayan turizm, tüm dünya için vazgeçilmez bir unsurdur.

Bu yılki teması karşılıklı anlayış, ekonomik sürdürülebilirlik ve sosyal refah olan Dünya Turizm Günü vesilesiyle sektörümüzün birleştirici gücünü bir kez daha kutluyor, turizme emek veren tüm sektör paydaşlarına ve çalışanlara teşekkür ediyoruz.

Dünya Turizm Günümüz kutlu olsun.”

AKTOB: “Turizm barıştır, turizm birleştiricidir, turizm refahtır, turizm kalkınmadır, turizm istihdamdır, turizm hepimizindir. Dünya Turizm Günümüz Kutlu Olsun!”

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin: “27 Eylül Dünya Turizm Günü Kutlu Olsun!
Turizm sektörü bugün, kimyasal ve yakıttan sonra dünyanın en büyük üçüncü ihracat sektörü konumunun yanında ekonomiye ve istihdama sağladığı katkılarla ülkelerin refah seviyelerini artırmada önemli bir araç konumuna gelmiştir. Küresel turizmin büyüklüğü ve diğer birçok sektör üzerindeki etkisi her geçen gün daha fazla ön plana çıkmaktadır. Turizm, dinamik ve çok yönlü yapısı ile dünyayı ve toplumları birleştiren en büyük ve tarafsız güç olmasının yanında sınırları ve farklılıkları ortadan kaldıran, dostluğun ve birlikteliğin en çok vurgulandığı sektördür.

Türkiye; iki kıtayı birleştiren konumu, kültür, doğal güzellikleri ve tarihi mirasının yanında sahip olduğu insan kaynağı ve turizm altyapısı olanaklarıyla dünyanın en büyük turizm merkezlerinden biri konumuna gelmiştir. Ülkemizin turizm alanındaki büyük potansiyelinin ve birikiminin farkındalığı ile hareket eden Birliğimiz, sektördeki istihdam ihtiyacına üst düzey nitelikte insan kaynağı sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteğinde Milli Eğitim Bakanlığımız ile işbirliğine gidilerek Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin adı TÜROB 50.Yıl Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir. Atılan bu önemli adımla Konaklama ve Yiyecek İçecek Hizmetleri alanlarında öğrenim gören öğrencilerimizin eğitiminde yeni bir sayfa açtık. Gençlerimiz, turizmin çok önemli bir iş sahası olduğunu ve bunun bir parçası olmanın değerini anlayan, en az 3 dil bilen, 6 ay yoğunlaştırılmış beceri eğitimi alarak teorik bilgisi kadar deneyimiyle de sektöre hazır bireyler olarak yetişecekler. İnanıyoruz ki geleceğin üst düzey yöneticileri ve genel müdürleri bu okulumuzun mezunlarından çıkacaktır.

Dünyayı tanıma ve keşfetme fırsatı sunan, önyargılarımızdan uzak bir şekilde empati ve hoşgörü kapılarını açan turizm ve seyahat kültürüne sahip çıkmak, sürdürülebilirlik ve sorumluluk bilincinde bir yönetim anlayışını benimsemek bizlerin en önemli vazifesidir. Yerel toplumu ve kültürü güçlendirmeyi, etkin kaynak yönetimini geliştirmeyi ve turizmi daha geniş kitlelerle birlikte sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaştırmayı amaçlıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, insan hayatının ve sürdürülebilir çevrenin her alanda en üst düzeyde tutulduğu bir dünya düzeninde etik kuralların hakim olduğu, her zaman bilinçli ilkelerle hareket edebilen bir dünya turizmi ümit ediyor, Şahsım ve Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu adına Turizm sektörüne emek veren otelcisinden acentacısına, rehberinden taşımacısına tüm emekçilerin, paydaşların ve meslektaşlarımızın 27 Eylül Dünya Turizm Günü’nü kutlarız!”

IFITT Türkiye Başkanı Mine Güneş Kaya: “Bugün, dünyamızın muhteşem güzelliklerini keşfetme fırsatını ve sorumluluğunu kutluyoruz! 27 Eylül, Dünya Turizm Günü, bize turizmin büyüleyici dünyasını keşfetme, ancak bunu yaparken de doğa, adalet ve sürdürülebilirlik gibi temel konulara odaklanma zamanıdır.

Yeşil Yatırımlar: Seyahat etmek, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için bir fırsattır. Yeşil yatırımlarla, turizm sektörü sürdürülebilirliği ve çevre korumayı öncelik haline getirelim.

Hak ve Adalet: Turizm, yerel topluluklara iş fırsatları ve kültürel paylaşım sağlayabilir, ancak aynı zamanda kapsayıcı olmalıdır. Dünya Turizm Günü bir anlamda, herkesin turizmin nimetlerinden adil bir şekilde yararlanmasını sağlama taahhüdüdür. Yerel kültürlerin ve doğal kaynakların saygı gösterilerek korunması, turizmin hak ve adaletle harmanlanmasıdır.

Sürdürülebilirlik: Turizm, dünyamızın zenginliklerini kutlamamıza olanak tanırken, bu zenginlikleri gelecek nesillere de aktarmamız gerektiğini hatırlatır ve turizmin sadece bugün değil, gelecekte de keyif alabileceğimiz bir deneyim olmasını sağlar.

Hep birlikte, bu büyülü dünyada gezginler olarak sorumluluğumuzu kabul edelim. Sürdürülebilir turizm, sadece seyahat etmekle kalmaz, aynı zamanda dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmekle de ilgilidir. İyi yolculuklar!”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: “#TurizmŞehriBursa’mız çok güzel, sen de gelsene. #DünyaTurizmGünü kutlu olsun.”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: “Marmaris’imiz bin yıllara uzanan tarihi, doğası ve eşsiz denizi ile turizmin göz bebeği…

Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan ilçemizin tanıtılmasına katkı veren turizm sektörü temsilcilerine ve emekçilerine teşekkür eder, #DünyaTurizmGünü’nü kutlarım.”

Avrupa’nın en yüksek Radyo-TV kulesi Çamlıca Kulesi sosyal medya hesabından: “Şehrin en önemli turizm noktalarından birisi olan Çamlıca Kulesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste şehrin manzarası ve birbirinden eğlenceli aktiviteleri sunmaya devam ediyor!”

IC Hotels: “Dünya Turizm Günü kutlu olsun!”

Skal Türkiye: “27 Eylül Dünya Turizm Günü kutlu olsun”

Dr. Cem Kinay: “Dünya Turizm Günü Kutlu Olsun. Türkiye turizmde rekorlar kırıyor ve Türkiye’nin gelecekteki refahı için en önemli sektör. “Doğaya, tarihe, insana SAYGI” ana kodu ile tüm turizm emekçilerinin bu gününü kutlarım.”

Wyndham Grand İzmir: “Bugün Dünya Turizm Günü! Yeni yerler keşfetmenin heyecanı ve farklı kültürleri deneyimlemenin mutluluğuyla unutulmaz anılar biriktirmeyi seven tüm seyahat tutkunlarının Dünya Turizm Günü’nü kutluyoruz.”

Uluslararası Otelciler Birliği (INTHA) Yönetim Kurulu Başkanı Barış Türer; ülkenin doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleriyle büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunun bilincinde olduklarını söyleyerek, bugün ekonominin hayati sektörlerinden biri haline gelen turizmin geliştirilmesine daima önem vererek çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Türer mesajında son yıllarda, turizmin, iletişim ve ulaşım teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak, mesafelerin önemini kaybettiği dünyada, vazgeçilmez bir ekonomik sektör olarak yerini aldığına dikkat çekti.
Dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip olan ülkelerin bu unvanı elde etmelerinde, turizm sektöründen sağladıkları gelirin çok önemli bir payı bulunduğunu ifade eden Türer, bu çerçevede, geçen zaman zarfında turizm alanında hızlı ilerlemeler kaydedildiğini, turizm altyapısı, yatak kapasitesi, turist sayısı ve turizm gelirlerinde ciddi rakamlara ulaşıldığını söyledi.

Turizm sektörünün gelecekteki en önemli zenginleşme kaynağı olmasının yanı sıra, yaşanan ekonomik sorunlar, sosyal huzursuzluk ve savaşların turizmin, özellikle ekonomik yönünün daha çok dikkate alınmasına neden olduğunu belirten Türer, her geçen yıl daha sert bir rekabetin yaşandığı turizm pazarına geç girmiş olan ülkenin yeni eklenen uçuş noktaları ile birlikte Dünya’nın en hızlı büyüyen ilgi odağı destinasyonlarına sahip hale geldiğini kaydetti.
Turizm sektörü vasıtasıyla edinilecek olumlu imaj ve Güçlü Türkiye markasının, uluslararası siyasal-sosyal ve ekonomik bütün gelişmelerde, oluşumlarda daha üstün bir etki gücü edinilmesini sağlayacağına inanç belirten Türer, şöyle devam etti:
“Tarihi bir müze görünümündeki bu güzel ülkemizin zenginlik ve güzelliklerini en iyi şekilde değerlendirerek ülke turizminden hak ettiğimiz payı alabilmemiz için aralıksız çalışıp her türlü gayreti göstereceğiz.

Gelinen noktada, turizmin öncelikleri ve turizm sektörünün stratejileri, küreselleşen ve geleceğe hazırlanan dünyanın gerekleri ve öncelikleriyle örtüşmektedir. Turizmin ulusal ekonomilere katkısının yanı sıra uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayıcı ve bütünleştirici rolünün tüm dünyada egemen olması dileğiyle 27 Eylül Dünya Turizm Günü’nü kutluyor, sektörün gelişimine emek verenlere başarılar diliyorum.” dedi.

Yorum Yaz