TURİZMDEKİ BATIK KREDİ 2.2’DEN 2.7’YE YÜKSELDİ

Sektörel Haberler 10 Kasım, 09:17'de eklendi
Turizme kullandırılan krediler içinde ‘Geri dönüşü sorumlu-Takipteki krediler’ olarak tanımlanan ‘Batık kredi’ oranı yüzde 2.2’den yüzde 2.7’ye yükseldi.
 
Toplamda batık kredi oranı düşerken turizmde yükseldi. Geçen yılın eylül ayı itibariyle turizme kullandırılan krediler içinde ‘Geri dönüşü sorumlu- Takipteki krediler’ olarak tanımlanan ‘Batık kredi’ oranı yüzde 2.2 iken bu yılın aynı döneminde oran yüzde 2.7’ye yükseldi….
Bankaların turizme kullandırdığı kredi miktarı artarken batık oranı da arttı.
Kısa adı BDDK olan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu verilerine göre bankaların kullandırdığı toplam krediler içinde ‘ bankacılık literatüründe ‘Geri dönüşü sorumlu- Takipteki krediler’  olarak tanımlanan ‘Batık kredi’ oranı 3.4’ten 3’e gerilerken turizme yönelik krediler içinde batık oranı yüzde 2.2’den 2.7’ye yükseldi.
Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı (AA) geçtiği haberde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, bankaların turizme kullandırdığı kredi miktarı, 30 Eylül 2017 itibarıyla 61 milyar 353 milyon liraya yükseldiği belirtiliyordu.
Haberde bankaların turizme kullandırdığı kredi miktarının son beş yılda  yüzde 282 arttığına işaret ediliyordu.
Buna göre bankaların turizme kullandırdığı krediler artarken tahsil edilemeyen krediler de artıyor.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.