TÜRKİYE’DEN KAÇANLAR İSPANYA’YA KOŞTU

Sektörel Haberler 21 Şubat, 11:03'de eklendi

Rusya ile yaşanan uçak krizi ve yaşanan terör olayları ile turizmde ciddi bir daralma yaşanan 2016’da en büyük kazancı İspanya elde etti.

Türkiye'den kaçanlar İspanya'ya koştu

Dünya Online’da yayınlanan habere göre;  Türkiye için 24 Kasım 2015 tarihinde Suriye’de Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan ve 2016 yılının genelinde yaşanan terör olayları ile devam eden turizm krizi net şekilde rakamlara yansıdı. 2016’da turizm gelirleri 15 milyar dolara kadar gerilerken Türkiye’ye gelen yabancı sayısı da yüzde 30,05 azalarak 25 milyon 352 bin oldu.

Hem turist sayısında hem de turizm gelirlerinde Türkiye’nin kaybı artı olarak başta Yunanistan olmak üzere Akdeniz ülkelerine yazıldı. Ancak Avrupa’da büyük çıkış gösteren İspanya Türkiye’nin kayıp pastasından en fazla yararlanan ülke oldu.

Turizmdatabank’ın hazırladığı “2016 İspanya ve Türkiye Turizmi “başlıklı analize göre, Türkiye’nin Rusya ve Avrupa kaynaklı daralma dönemi olan 2015/2016 döneminde, en büyük kazancı İspanya turizmi elde etti.

İki rekor, tek kazanan

2016 yılında turist sayısını yüzde 11 artırarak 75,5 milyon kişiye ulaşan İspanya, turizm gelirini yüzde 9 büyüme ile 77,6 milyar euroya çıkardı. İspanya 2016’da gösterdiği bu performansla, en yakın rakibi Fransa ile neredeyse aynı seviyelere ulaştı.

Türkiye Yunanistan’ın gerisine düştü

Bu dönemde Avrupa kıtasında en çok turist çeken 4. destinasyon olan Türkiye ise Yunanistan’dan dahi geride kaldı. 2016’da yüzde 30 turist kaybı ile 25,3 milyona gerileyen Türkiye, turizm gelirlerinde de yüzde 37’lik küçülme görerek 15 milyar dolara düştü.

Türkiye Akdeniz pazarını kaybediyor mu?

2016’da yaşanan krize bakıldığında en fazla tuirsta kaybının Rusya ve Almanların başını çektiği Avrupalı turist kafilelerinde yaşandığı görüldü. Türkiye pazarından kaçan Ruslar için devlet olarak atılan adımlar ile siyasi normalleşme sağlanmış ve 2017 için daha olumlu bir sezon beklentisi oluşmuştu. Ancak Avrupalı turist için ilk gelen rakamlar hala durumun olumsuz olduğunu gösteriyor.

Yeni aktör Mısır

Avrupa pazarında yapılan ilk analizlere göre Almanya, İngiltere gibi önemli pazarların rezervasyonlarının İspanya ve Yunanistan’a kaydığı görülüyor. Bölgede uzun zamandır güçsüz durumda olan Mısır’ın Rusya ile olumlu ilişkilere girdiği ve karşılıklı uçak seferleri için görüşmelere başlandığı haberleri ise Türkiye için yeni bir eksi durum olarak göze çarpıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.