UÇUŞLAR KISALIYOR, FİYATLAR UCUZLUYOR

Sektörel Haberler 20 Kasım, 18:13'de eklendi

Yeni yürürlüğe giren yönetmelikle Türk Hava Sahası’nın asker ve sivil ayrımı gözetilmeden esnek kullanımı sağlanacak. Bu uygulama uçak seferlerinin süresini kısaltırken, bilet fiyatlarının da ucuzlamasına sebep olacak.

UÇUŞ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı, asker ve sivil ayrımı gözetilmeden Türk Hava Sahası’nın esnek kullanımına imkan tanıyan yönetmeliği imzaladı. Buna göre artık yolcu uçakları Türkiye genelinde serbestçe uçabilecek. Böylece askeri alanların çevresine göre çizilen uçuş rotaları kısalacak ve yeni rotalar ‘kuş uçuşu’ belirlenecek.

Uçaklar daha kısa mesafeden uçacağı için hem yıllık 500 milyon dolar kar sağlanacak hem de uçak biletleri ucuzlayacak. Anlaşmadan önce yolcu uçaklarının uçuş güzergahı üzerindeki askeri alanların üstünden uçması yasaktı.

Yapılan anlaşmayla birlikte yolcu uçakları ihtiyaçlarına göre doğrudan rota belirleyebilecek. Ve uçakların yolları kısalacak, ilave uçuş yolları anlık belirlenebilecek, önemli oranda yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacak ve uçakların bakım maliyetleri azalacak. (Sabah)

Yorumlar

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.