We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Umanskiy: Türkiye Rus Turist Sayısını Artıramayabilir

Umanskiy: Türkiye Rus Turist Sayısını Artıramayabilir

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkanı İlya Umanskiy, Türkiye’ye yönelik tur programları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Umanskiy, yaz tatili fiyatlarının yüzde 47 artmasının, Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist akışını 2023 yılında geçen yıla kıyasla düşürebileceğini belirtti. Önceden 7 milyon Rus turistin Türkiye’yi ziyaret edebileceği tahminleri yapılmıştı, ancak şu anki koşullarda bu sayının yaklaşık 5 milyon kişi olabileceğini ifade etti.

Umanskiy, fiyat artışının ve döviz kurlarındaki değişimin Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısını sınırlayabileceğine dikkat çekerek, geçen yıla kıyasla 5.2 milyon Rus vatandaşının Türkiye’yi ziyaret ettiğini, ancak bu yıl için beklentilerin 7 milyon olduğunu, ancak fiyatların önemli ölçüde artması ve döviz kurlarındaki değişiklikler nedeniyle bu tahminlerin gerçekleşmediğini ifade etti.

İlya Umanskiy Türkiye’deki yaz tatili fiyatlarındaki yüzde 47’lik artışın, geçen yıla kıyasla tur fiyatlarının yüzde 30 arttığını ve ayrıca döviz kurlarındaki değişimleri içerdiğini de vurguladı. Bu yıl için Türkiye turları için ortalama fatura tutarının 170 bin ruble (yaklaşık 50.500 TL) iken bu yıl 250 bin ruble (yaklaşık 74.200 TL) olduğuna da dikkat çekti.

Yorum Yaz