ALTİD BAŞKANI BURHAN SİLİ:“HEM DEVLET HEM SEKTÖR FARKLI BAKIŞ AÇILARI GELİŞTİRMELİ”

Sektörel Haberler, slide, Turizm Röportajları 24 Şubat, 19:00'de eklendi

 GM  ÖZEL HABER 

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili: “2016 yılında hem devlet hem de sektör olarak farklı bakış açıları geliştirip yeniden yapılanmalıyız” dedi.

DSC_0048

 2016 yılında Alanya turizminde neler bekliyor?

2016 yılı Türk turizmi için bugüne değin yaşadıklarımızdan farklı bir sezon. Türk turizmine farklı bir pencere açıldı. Rus pazarındaki durum ve Avrupa pazarındaki algı ile ilgili sorunu bir bütün olarak değerlendirdiğimizde her şeyin değişeceği gözler önünde. Bundan sonra hedeflerimize ulaşabilmek için farklı yönetim modellerinin tekrar ele alınması gerekiyor. 2023 hedeflerine ulaşmak için hem sektör olarak hem de devlet olarak farklı bakış açılarına ihtiyacımız var.

 

Rus pazarındaki azalma bölge olarak sizi nasıl etkileyecek?

Tüm Antalya bacağında baktığımızda, 2014 senesi itibariyle 3 buçuk milyon Rus turist ağırlamıştık. Alanya’nın bundan aldığı pay yüzde 35-40 oranındadır.  Bu sene de bu pazardan aynı oranda etkileneceğiz. Rus pazarının ardından Avrupa pazarındaki dalgalanmalar da bizi bugün çok farklı noktalara taşıdı.

 

‘2016 yılı Türk turizmi için bir dönüm yılı olacak’ diyebilir miyiz?

Bence öyle olacak. Hem yatırımcıların hem de devletin turizm konusunu bir kez daha farklı bir açıdan ele alması ve yeniden yapılandırması gerekli.

 

Rus turist olmadan Türk turizmi düşünülebilir mi?

Düşünmemeliyiz. Ama olmuyorsa da mevcut pazarlardaki sayılarımızı arttırabilmeli ve yeni pazarlara yönelebilmeliyiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.