“AYRICALIKLI KONUKSEVERLİK” ANLAYIŞINI BENİMSEDİK

slide, TURİZM RÖPORTAJLARI, Turizmden Güncel Haberler 10 Ağustos, 11:15'de eklendi

Granada Deluxe Belek Genel Müdürü Enis Özsinan ile turizm sezonunu değerlendirdik.

GM DERGİ ÖZEL HABER

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Balıkesir/Burhaniye doğumlu olup ilk, orta ve lise eğitimimi İzmir’de tamamladım. Daha sonra Mersin Üniversitesi Turizm İşletme ve Otelcilik Fakültesi’nden mezun oldum. İş hayatıma 1995 yılında başladım. Sektörde birçok otelde farklı pozisyonlarda çalıştıktan sonra en son olarak şu an Granada Ailesi’nde Granada Luxury Otelleri’nin genel müdürlüğü görevini devam ettirmekteyim.

Otel olarak nasıl bir sezon yaşıyorsunuz?

Bu sene genel olarak tüm pazarlarda hareketlilik mevcut, Almanya’nın ardından Rusya pazarındaki olumlu gelişmeler açıkçası tüm turizmcilerin yüzünü güldürdü. Granada Hotelleri olarak,  şu an çok karma bir milliyet yapısında çalışıyoruz ve her iki tesisimiz için de mevcut hizmet kalitemizi koruyarak hareket ediyoruz. Repeat Guest geri dönüş oranımız çok yüksek, bu da fiyat ve kalite dengesini koruduğumuzun ve iyi yolda olduğumuzun bir göstergesi. İç ve dış pazarlardaki artış oranlarının Türkiye turizmine büyük katkı sağlayacağına inanıyor, özellikle tesislerimiz için de bu artışın doluluk ve ciro artışı ile devam edeceğini öngörüyoruz.

Sejour’un yanı sıra MİCE’ın da bizim için çok ciddi bir rolü var. Granada Luxury Belek olarak şu an bölgenin en büyük kongre merkezine sahibiz. Özellikle sezon geçişleri ve kış sezonu için değerlendirecek olursak, çok yüksek ölçüde Kongre ve Incentive gruplarına ev sahipliği yaptığımızı belirtebiliriz. Ve şu an özellikle 2019 ve 2020 yılları için tesisimizde gerçekleşecek kongre gruplarımız mevcut.

Satışta karlılığı arttırmak için ileri ki yıllarda turizm sektörü neler yapmalı?

Öncelikle hizmet ve kalite dengesi iyi oturmalı.. Bu sene yakaladığımız ivme ve pazar karmasını da koruyarak, çok uluslu çalışmaya devam etmeliyiz. Ülkeler arası ilişkilerimizin iyi olması, misafir memnuniyeti ve hizmet kalitesinin artışı mutlaka tesis karlılıklarını da arttırarak fiyatlara yansıyacaktır. Bunun için de her tesisin konumunu, ön fizibilitesini artı/eksi yönlerini ve çalışmayı öngördüğü pazar dinamiklerine çok hakim olması gerekiyor. Bu şekilde çalışan tüm otellerin ürün-fiyat ve kalite dengesiyle turizm sektöründe başarıya ulaşabileceğini düşünüyorum.

İki yıl sonra Türk turizmi için öngörüleriniz?

Biz her zaman mutlu misafir profili görmek istiyoruz ve bu ayrıcalığı misafirlerimize her daim göstermeyi amaç ediniyoruz. Bu sene iç pazarda aldığımız artışlar, sektörün hizmet kalite çıtasının yükselmesine ve önümüzdeki senelerde gelişimine mutlaka önemli bir katkı sağlayarak, sektörün nabzını tutmamıza olanak sağlayacaktır. ‘Ayrıcalıklı Konukseverlik’ anlayışımızı sürdürülebilir kılmak, tesis kültürümüzün de önemli yapı taşıdır.

İkinci yatırımdan sonra Granada Hotellerinin başka yatırımları olacak mı, gelecek hedefleriniz nedir?

2010 yılında Granada Luxury Okurcalar tesisimizden sonra 2017 yılında Granada Luxury Belek tesisimiz açıldı. Şu an planlamaya alınan 1 tesis projemiz daha mevcut. 800 yatak kapasitesiyle önümüzdeki sene Granada Luxury Avsallar tesisimizin açılışını planlıyoruz.

Şirket olarak hedefimiz doğru ve istikrarlı bir büyüme ile yeni yatırımlar yaparak Türkiye turizmine ve istihdama katkı sağlamaktır.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.