We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler SADECE SELAM VERMEKLE, BU İŞ OLMAZ

SADECE SELAM VERMEKLE, BU İŞ OLMAZ

GM DERGİ- ÖZEL HABER

25 yıldır acentecilik yapan Agne Tour sahibi Ali Kaya ile turizmi, krizi ve 25 yıllık deneyimlerini konuştuk.

ali kaya

Yılların acentecisi olarak krizi değerlendirir misiniz?

Türkiye’de Rus uçağının düşmesi ile birlikte iki ülke arasında gerginlik başladı ki bu olayda Türkiye haklıydı. Bu olaydan sonra Türkiye turizminde bir panik başladı. Sektör olarak o paniği hala yenemedik. Burada öncelikle Türkiye Cumhuriyeti önemlidir. Bir yıl hepimiz işsiz kalalım, ama Türkiye cumhuriyeti refah ve sağlıklı bir şekilde her şeyi temizleyerek işimize kaldığımız yerden devam edelim.  Şu bir gerçek ki Türkiye, her zaman istenilen bir ülkedir. Ama şuanda her yerden bir ses yükseliyor ve kimin ne söylediği de belirsiz.

ARTIK BU PALAVRALARDAN VAZGEÇMELİYİZ

Dış basında çıkan haberlerimizi yönlendirecek olanlar yine bizleriz. X bir gazete yurt dışında Türkiye ile ilgili bir yazı yazdığında, gidip o gazeteye ilan verirsen, o yazı bir daha yayınlanmaz. Bugün otellerimiz boş olduğunu söylüyoruz. Otellerimizi stantlarda mini etekli bir kız oturtup broşür dağıtmakla tanıtıyorsak tabi ki otellerimiz boş olacaktır. Bu bir pazarlama değil ki.  Pazarlama, standına gelen kişilere otelin hakkında bilgi verebilmektir. Bunu yapan maalesef yok.  Fuarlarda görüşüp bana fiyat maili atacağım diyen ve hala fiyatlarını göndermeyen otelciler var. Artık bu palavralardan vazgeçmeliyiz. Eğer biz gerçekten turizm yapmak istiyorsak, fuarlara gidip fuarlarda insanların neler istedikleri hakkında bilgiler almalıyız. Uçak şirketleriyle görüşmeler gerçekleştirmeliyiz.

25 YILDIR HİÇBİR BAKANLIKTAN YARDIM ALMADIM

Kaç yıldır acentecisiniz?

Ben, turizmde 34 yıldır çalışıyorum.  Kendi firmam, Agne Tours 25 yıldır turizmde faaliyet gösteriyor.

Alman pazarıyla bir Türk girişimci olarak uzun zamandır mücadele ettiğini ve bu konuda yol aldığını da biliyoruz. Bu kriz döneminde devletin açıklamış olduğu pakette sizin lehinize bir madde var mı?

Ben, 25 yıldır katalog bastırıyorum. Ben 25 yıldır hiçbir bakanlıktan yardım almadım. Bu paketi komik buluyorum. Keşke bu paketi çıkarmasalardı. Çünkü 400 bin yolcu getiren tur operatörlerine verilen miktarda -benim yaptığım hesaba göre, yanlış olabilir- benim istatistiklerime göre 16 firma yer alıyor. Bunlar, TUİ ve Thomas Cook Grubu ve diğer tur operatörleri 400 bin yolcu getirmiyor. Biz kendi kendimizi oyalıyoruz. Gönül isterdi ki, “Yurt dışından Türkiye yolcu getiren her şirkete kişi başı 15 Euro ya da 10 Euro prim verilecek” deselerdi, bugün küçük büyük her şirket elinden geldiği kadar yolcu getirdi ve bu sayı yükselirdi. Körfez Savaşı’nda büyük şirketlerin hepsi çekildi. Türkiye’ye o dönem küçük firmalar yolcu getirdi. İşte turizm budur. Agne Tours olarak Almanya ile 25 yıldır çalışıyorum. Aynı zamanda Condor Hava Yolları’nın,Thomas Cook Belçika, Thomas Cook Uk, Thomas Cook İskandinav Gsy’ım. Öncelikle uçak firmalarına gerekli yardım yapılmalıdır

 “YILLARIN BOL OLDUĞU YERE, SERÇE YUVA YAPARSA, YUMURTALARI YILANLAR YER”

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz, sağlık turizmi yapıyoruz. Biz 12 yıl önce başladığımız zaman herkes bize gülmüştü. Biz, Sinan İbiş ile beraber bu işe başladığımızda katalog çıkardık. Kataloğumuz Almanca, Türkçe, İngilizce ve Rus dillerindeydi. Bu kataloğu basacağımız zaman sağlık kuruluşlarıyla görüşmeler yaptık. Bu konuda  hiçbir  sağlık kuruluşu bize yardım etmedi, bunun yerine “Yapın kataloğunuzu görelim” dediler. Çünkü egolarını tatmin etmedi. Ne zaman ki biz kataloğu çıkardık, belirli kişiler bu katalogdan kopya çekmeye başladı. Biz, Türk milleti olarak her şeyi kopyalamayla yapmaya çalışıyoruz. Hiç kimse kendi kuvvetiyle bir şeyler yapmıyor. Şuanda elimizde Almanca, Türkçe, İngilizce ve web sayfamızda Almanca, İngilizce, Rusça, Farsça ve Arap dilinde sağlık turizm kataloğumuz var.   Herkes kendi kendine çalıştay düzenliyor. Bence göreceksiniz sağlık turizmini de shopping turizmine dönüştürecekler. Sağlık, ekonomi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı birlik olup acentelerinde içinde yer alacağı bir çalıştay yapılırsa çok işler yapılır. Ama önüne gelen kendi başına çalışta yaparsa sonuç “ yılanların bol olduğu yere, bir serçe kuşu yuva yaparsa, yumurtalarını yılanlar yer”.

Yorum Yaz