RUSYA MEMNUN;NEDEN?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 25 Mayıs, 10:00'de eklendi
Rusya ekonomisinde bugüne kadar değişmeyen formül, “petrol ne kadar pahalanırsa ruble de o kadar güçlenir” şeklinde işledi. Ancak geçen hafta dolar 50 dolara hamle yapmasına rağmen ruble dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. Neden?

A picture illustration shows Russian rouble and U.S. dollar banknotes in Sarajevo March 9, 2015. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: BUSINESS)

Önce genel tabloya bakalım:
Brent petrolü bu sabah 48.5 dolar civarında fiyatlandı. Yani 50 dolar sınırındaki hareket hala devam ediyor. Diğer yandan dolar 67 rubleye, Euro da 75 rubleye hamle yaparak Rus parası karşısında güçlendi.
Uzmanlar bu çelişkili tabloyu ana bir nedenle açıklıyor: 15 Haziran’da ABD’de yapılacak olan FED toplantısında faiz arttırımı kararı çıkabileceği beklentisinin artması.
ABD’de işler iyiye gider ve faiz artar beklentisi ile yabancı yatırımcılar tüm gelişmekte olan pazarlarda dolara talebi arttırıyor ve yerel paralar değer kaybediyor.
Bu durum kısa vadede Rusya bütçesi için olumlu bir durum yaratıyor: “Petrol pahalı, ruble ucuz” formülü ile bütçe açığını nispeten kapatmak için elverişli zemin oluşuyor.
Çünkü Rusya’da bu yıl bütçe 50 dolar (3165 ruble) ortalama petrol fiyatı ve 63,3 ruble ortalama dolar kuru üzerinden yapılmıştı.
Petrol geçen hafta 49,85 dolara kadar çıkmıştı. Sadece son iki haftada petrol yüzde 13 değer kazandı.
Petroldeki yükseliş sayesinde IMF Rusya’da bu yıl küçülme tahminini yüzde 1,5’e çekti, gelecek yıl için yüzde 1 büyüme öngördü. Bu arada yıllık enflasyonun da yüzde 6,4’e düşme ihtimali belirdi.
Yani özetle, “pahalı petrol-değerli ruble” klasik denkleminin şimdilik bozulmuş gibi görünmesinden, bütçe açıklarını kapatmaya çalışan Rusya memnun.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.