RUSYA HESAP ÇIKARDI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 24 Mayıs, 17:01'de eklendi
Rusya hesap çıkardı: “Karşı yaptırımlar ile dünyaya kaç milyar dolar zarar verdik?”
Rusya’ya gıda ürünlerinin satışı yasaklanan ülkelerin bu nedenle uğradıkları maddi kayıp hesaplandı. Rusya hükümetinin bünyesindeki analiz merkezinin hazırladığı rapora göre, Rusya’nın karşı yaptırımları nedeniyle bu ülkeye gıda ithalatları yasaklanan ülkelerin toplam kaybı 9,3 milyar doları buldu.

TASS ajansının haberine göre, Rusya’nın karşı yaptırımlar kapsamında gıda ithalatını yasakladığı Batı ülkelerinin toplam kaybı 9,3 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu rakama Türkiye ve Ukrayna’nın uğradığı zarar ise dahil edilmedi.
AB ülkeleri, ABD, Kanada, Avustralya ve Norveç’in Rusya’ya sığır, domuz, tavuk eti, tavuk yan ürünleri, balık eti, süt ürünleri ve bazı sebze meyve ile kuruyemiş ürünlerinin yaptırımlar öncesi yıllık ithalat hacminin 9,1 milyar dolar olduğu belirtilen raporda, bu ülkelerin yasak sonrası uğradığı kaybın da bu civarda olduğu hesaplandı.
Karşı yaptırımlara daha sonra dahil edilen İspanya, Arnavutluk, Karadağ ve Lihteştayn’ın kaybının ise 241 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.