We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları “Satış yöneticileri daha iyi şartları hak ediyor”

“Satış yöneticileri daha iyi şartları hak ediyor”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Oteller için çevrimiçi ve çevrimdışı çözümler sunan yazılım firması Extranetwork Akdeniz Bölgesi Satış Müdürü Hakan Diribaş ile sektördeki gelişmeler üzerine konuştuk. Kendisine yeni sezon ile ilgili görüşlerini sorduk.

Hakan Bey, Öncelikle 2023 sezonu sizin tarafınızda nasıl görünüyor?
Aslında bu konuda Antalya da iki türlü bir görünüm var. Bir tarafta yılların devamlılığı ve misafir kitlesi ile ön satışları çok iyi giden tesisler, diğer tarafta 2022 sezonunda olduğu gibi son dakika satışları ile yoğun devam edecek tesisler. Bu durum tam anlamıyla bir satış stratejisinin sonucu ama genele bakacak olursak yine son dakika satışlarının ön planda olacağı bir sezon yükleniyor.

Son yıllarda Antalya da hepimizin bildiği bir personel sorunu var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Evet, Antalya da personel sıkıntısı birkaç yıldır artarak devam eden bir sorun ama daha da ilerisi şu, artık orta kademe yönetici bulmakta da zorlanacağız. Bu yaşam standartları ve bu maaş bütçeleri ile bunu yakalamak maalesef mümkün değil. Evi olmayan insanların şehirde kalmasını sağlayacak çözümler olmalı. Ailelerin lojmanlarda ikameti gerçekçi bir çözüm olamaz.

Bu konuyu biraz açar mısınız?
Tabii ki. Özellikle departmanlar arasında uçurum var. Düşünsenize tüm oteli dolduran, milyonlarca Euro ciro yapan satış ve pazarlama yöneticileri birçok tesiste kimi zaman mutfakta ki bir dömi şef kadar maaş alıyorlar. Bu durum bu şekilde maalesef gitmez, gitmemeli de. Otelin operasyonel departmanları elbette ki önemli ama ilgili tesisin tüm gelir kaynağı özellikle de ‘her şey dahil’ otellerimizde oda satışları, bu da satış departmanlarını ve bunların yöneticilerini çok önemli noktaya taşıyor. Bu konuda satış yöneticilerimiz gerekirse örgütlenmeli veya bir dernek çatısı altında toplanmalı. Ben de şahsi olarak bu konuda onlara destek vermeye hazırım. Bunu zaten kendi aramızda da çokça konuşuyoruz.

Son olarak Antalya bir Turizm Şehri olarak yeterli mi, ya da sizce eksikler neler?
Öncelikle bu noktada gerçekten siyaset üstü düşünmeliyiz. Hem merkezi yönetim hem de yerel yöneticilerin, bu kent için el ele vererek çalışması gerek diyeceğim ama maalesef bu bir ütopya. Kişisel hırslar, aşırı partizanlık ve ego savaşları bu duruma engel, özellikle de Antalya’nın yolları yamalı bohça gibi, bir turizm kentine bu yollar yakışmıyor. Defalarca söyledik ama herhalde sakal bırakmıyoruz, ondan da pek dikkate alınmıyoruz.

Teşekkür ederiz.
Rica ederim.

Yorum Yaz