We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Turizm Röportajları Üç Yılda Devr-i Alem

Üç Yılda Devr-i Alem

Şebnem İmece

Miray Cruise, yeni kruvaziyer gemisi MV LARA ile 3 yıl sürecek Dünya turuna hazırlanıyor. Miray Cruise Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Uğurlu ve Genel Müdür Osman Erler; firmalarındaki gelişmeler ve kruvaziyer turizmi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Miray Cruise’un hizmetleri ve bu yıl yaptığınız yenilikler hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?

Miray Cruise olarak yepyeni bir gemi daha satın alarak Dünya Turuna başlıyoruz MV LARA ile 3 yıllık Dünya turu hedefliyoruz. Bu gemimiz yolcularıyla 3 yıl boyunca; 7 kıta ve 140 ülke, 382 limanın tamamında 130 bin milden fazla yol kat edecek. Bu turla ilgili tüm detaylar lifeatseacruises.com sayfamızda yer alıyor.

Miray Cruise ayrıca müşterilerine İstanbul boğazında çok özel Boğaz Turları da sunmaktadır. MV AMOR ile misafirlerimize unutulmaz bir boğaz turu sunuyoruz. Bu turun detayları da mirayistanbul.com sayfamızda yer alıyor.

Miray Cruises “MV GEMINI” ile 2023 yılında çok iyi bir Türk pazarı oluşturduk. Çeşme çıkışlı Yunan adaları cruise turumuz ile yolcularımız; en güzel yunan adalarını, Türkçe rehberlik hizmeti, limanlarda uzun kalış süreleri, yüzde 100 İngilizce konuşan bir ekip gibi birçok avantajla gezerek tadını çıkarabilirler. Tatil planları için yazın vazgeçilmez rotaları arasında yer alan, Mikonos, Rodos, Pire(Atina), Santorini sahillerine uzanabilir, berrak sularına doğru bir yolculuğa çıkabilirler. Bu kruvaziyer turları; Miray Cruises deneyimi ve tecrübesiyle, tam pansiyon konaklama, sınırsız eğlence, balayı paketi ile 3 gece yunan adaları ve ya 4 gece yunan adaları paketleriyle yolcularını bekliyor. M/V Gemini kruvaziyer gemimizle yolcularımıza eşsiz Yunan adaları deneyimini; en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Bu turla ilgili detaylı bilgiye miraycruises.com sitemizden ulaşılabilir.

Ayrıca Amerikalı öğrenciler ve Latin Amerikan pazarını Atina’dan gemimize alıyoruz. Bu şekilde hem Türkiye’den hem Atina’dan iki biniş noktası oluşturduk.

Miray Cruise’un hedeflediği turist profili ve kaynak pazarları nelerdir?

Miray Cruises olarak yaptığımız pazarlamalarda 2024 yılında; Avusturalya, Londra, Almanya, İspanya, Çin, Kore, Japonya, Mısır, Cezayir, Iran, Azerbaycan, Gürcistan’dan katılım olacak.

Daha önce Miray Cruise’un hedeflerinden birinin de Türkiye’nin tüm sahillerini kruvaziyer turizmine açmak olduğunu ifade etmiştiniz. Bu yöndeki çalışmalarınız nelerdir?

Bu yöndeki çalışmalarımız halen devam etmektedir.

Kruvaziyer turizmi ve yüzen otel işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki konumu nedir? Ülkemizde kruvaziyer turizminin gelişmesi için atılması gereken adımlar nelerdir?

Üç tarafımız deniz olmasına rağmen maalesef hak ettiğimiz yerde hiç olamıyoruz. Mesela tanıtımda yeterince güçlü değiliz. Özellikle bazı limanların pahalı olması bir çok gemi firmasını bizden uzaklaştırıyor. Aynı zamanda terminallerde görev yapan personelin İngilizce bilmemesi diğer bir problem. Yapılması gereken en öncelikli şey dünya genelindeki kruvaziyer fuarlarına daha fazla katılım sağlamak. Limanlarımız ve özellikle Karadeniz bölgesi daha aktif tanıtılmalı.

Covid-19 pandemisi küresel çapta kruvaziyer endüstrisinde önemli kayıplara neden oldu. Salgının sona ermesi ve seyahat kısıtlamalarının da önemli oranda kalkmış olmasının ardından, kruvaziyer turizmine olan ilgi bu yıl nasıl? Küresel çapta ve Türkiye özelinde 2023 tahmin ve değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Kruvaziyer turizmine ilgi giderek artmakta ancak daha henüz tam anlamıyla Pandemi öncesindeki rakamlara ulaşamadığımızı belirtmek isterim.

Kruvaziyer turizmi küresel ekonomide yaşanan krizlerden ne derece etkilenmektedir? Türkiye’de sürekli artan maliyetlerin kruvaziyer turizmine etkisi nedir?

Türkiye’de ne yazık ki enflasyon giderek artıyor. Bu sebeple yurt dışı gezileri her geçen gün daha pahalı oluyor. Fakat gemi ile yapılan yolculuklar, halen turistlere en uygun fiyatlı yurt dışı tatili yapma imkanı sunuyor.

Yorum Yaz