27.3 C
Antalya
Cumartesi, Eylül 25, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

ÇOCUKLARDA KASIK FITIĞI BELİRTİLERİ  İHMAL EDİLMEMELİ!

Kasık fıtığının bebeğin yaşı ne olursa olsun, kendiliğinden geçme şansı olmadığı için tanı  konduğunda ameliyat yapılması gereken bir hastalık olduğunu söyleyen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hakkı İrgil,  “Yaşın küçük olması tedavi için bir problem değildir. Kasıktan yapılan minik bir kesi ile fıtık kesesi bulunur ve çıkarılır” dedi.

 

Kasık fıtığı, kasık bölgesindeki duvarda oluşan zayıflık, yırtılma ya da bebeklik döneminden kalma bir açıklık nedeniyle  karın içindeki organların bu alandan dışarıya doğru çıkması ve cilt altında şişlik oluşturması olarak tanımlanıyor. Kasık  fıtığının yenidoğan bebeklerden ileri yaştaki kişilere kadar her yaşta ve cinsiyette görülebilen bir hastalık olduğunu ifade  eden Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hakkı İrgil, çocukluk çağında görülme sıklığının gününde doğan bebeklerde yüzde 1-3, prematürelerde ise yüzde 16-25 olduğunu söyledi.

Erkek çocuklarda daha sık görülür Kasık fıtığının bebeklik ve çocukluk döneminde fark  edildiğinde mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını  çizen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hakkı İrgil, “Kasık  fıtığı, erkek çocuklarda kızlara oranla daha sık görülen,  doğuştan karın zarının kasık kanalı içine doğru yaptığı  girintinin kapanmamasına bağlı olarak oluşan ve cerrahi  yolla tedavi edilmesi gereken bir problemdir” diye  konuştu.  Op. Dr. Hakkı İrgil, kasık fıtığının nasıl  oluştuğu konusunda şu bilgileri paylaştı: “Erkek çocuklar anne karnındayken testisler, bebeğin  karnının içinde böbreğin hemen altındadır. Gebeliğin 28.  haftasında testisler kasık kanalından geçerek torbalara doğru iner. Bu sırada karın zarı da kasık kanalından aşağı  doğru ilerler. Testisler normal pozisyonuna geldikten sonra, karın zarı yapışarak bu açıklık kapanır. Bu açıklık  kapanmazsa, açıklığın genişliğine bağlı olarak kasık  fıtığı ya da su fıtığı (hidrosel) oluşur. Fıtıkta bu açıklıktan  bağırsaklar dışarı çıkarken, su fıtığında (komminikan  hidrosel) karın içi ile sadece sıvının geçebileceği kadar  geniş bir kanal nedeni ile torbada şişme olur. Kasık fıtığı  doğumdan başlayarak her yaşta görülebilir. Prematüre bebeklerde daha sık görülür. Sağ tarafta görülme sıklığı  yüzde 60-70, sol tarafta yüzde 15-20, iki tarafta ise yüzde 10 civarındadır.” Kasıktaki şişme bebek hareketliyken belli olur Kasık fıtığının başlıca bulgusunun kasıkta şişlik olduğunu  belirten Op. Dr. Hakkı İrgil, “Bu şişlik genellikle kasıktadır.  Kız çocuklarda sıklıkla sadece kasık bölgesinde olan bu  şişlik, erkek çocuklarda torbaya kadar uzanabilir. Şişme  bebeğin ya da çocuğun daha aktif olduğu dönemde daha  çok belli olur. Ancak uyuduğunda ve sakin durduğunda  kaybolabilir bu nedenle ailenin muayene sırasında verdiği  öykü, bakan kişinin ifadeleri muayene kadar önemlidir”  dedi.

Fıtık boğulması tehlikesine dikkat!

Kasık fıtığında ağrının şişme ile oluştuğunun altını çizen  Op. Dr. Hakkı İrgil, şöyle devam etti;

“Ağrı daha çok ağlamayı tetiklediğinden bu bir kısır  döngü olarak ailenin karşına çıkar, devamlı ağlayan  kasığında şişme olan bebeklerde eğer çocuğun bitkin  düşüp, yorulması ve uyuması ile fıtık geri dönmezse fıtık  boğulması oluşur. Bu nedenle, bebek ne kadar küçükse,  fıtık boğulması ihtimali o kadar yüksektir. Burada kasıktaki  şişlik ve morarma sonucunda bebek kusmaya başlar.  Bağırsaklar kasık kanalında boğulursa, bağırsak tıkanıklığı  bulguları oluşur. Bunun nedeni, fıtık içine en sık olarak

bağırsakların girmesidir. Kız çocuklarında en sık olarak  yumurtalık sıkışabilir. Bu durumlarda hemen tedavi  uygulanmalı ve organların korunması sağlanmalıdır.”

Tanı konulduğunda mutlaka ameliyat  yapılmalı

Kasık fıtığının bebeğin yaşı ne olursa olsun, kendiliğinden  geçme şansı olmadığı için tanı konduğunda ameliyat yapılması gereken bir hastalık olduğunu sözlerine ekleyen  Op. Dr. Hakkı İrgil, operasyonun nasıl yapıldığını ise şöyle  anlattı: “Yaşın küçük olması tedavi için bir problem değildir.

Kasıktan yapılan minik bir kesi ile fıtık kesesi bulunur ve  çıkarılır. Erken çocukluk döneminde laparoskopik tedavi  önerilmez. Bu tip operasyonlar mutlaka bir çocuk cerrahı  tarafından, anestezist ve çocuk doktorunun olduğu  hastanelerde yapılmalıdır. Çocuklarda her türlü cerrahi  müdahale anestezi altında yapılmalıdır. Fıtık operasyonu,  diğer kasık kanalı hastalıkları gibi günübirlik cerrahi  hastalıklar grubuna girer. Yani müdahale sonrasında  çocuk, özel durumlar haricinde eve gönderilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER