40 GÜNLÜK YENİ YIL TATİLİ BAŞLADI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 25 Ocak, 11:09'de eklendi

Çin’de dünyanın en büyük iç turizm hareketine neden olan Çin’in 40 günlük yeni yıl tatili başladı.

40 günlük yeni yıl tatili başladı
Çin, Hayvan Takvimi’ne göre 8 Şubat’ta “Maymun Yılı”na girecek.

Bu nedenle, “Çunyün” olarak adlandırılan 24 Ocak-3 Mart tarihlerindeki   yeni yıl tatilinde, 2 milyar 910 milyon kişinin yurt içi seyahati yapması  bekleniyor. Çunyün tatilinde seyahat edenlerin geçen yıla göre yüzde 3,6 oranında  artması da öngörülüyor.
Çin Demiryolu Bakanlığı, Çunyün’ün ilk gününde 7 milyon kişinin tren  kullanacağını açıkladı. Tatil genelinde de geçen yıla oranla yüzde 12,7 artış ile  332 milyon kişinin seyahatinde demiryolunu kullanacağı tahmin ediliyor.
Çin Merkez Televizyonu’nun (CCTV) haberine göre, aşırı yoğunluk  nedeniyle en az 50 milyon kişiye “koltuksuz bileti” satıldığı, bu kişilerin  trenlerde ayakta gideceği belirtildi.
Diğer yandan 248 milyon kişinin karayolu, 4 milyon 280 bin kişinin  gemi ve 54 milyon 500 bin kişinin ise havayolu ile seyahat edeceği kaydedildi.
Çin’de, yeni yıla tüm aile üyeleriyle girme geleneği, dünyanın en  büyük iç turizm hareketine yol açıyor.
Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de Bahar Bayramı dolayısıyla da  tüm  ülkeyi büyük bir telaş kaplarken, köylerden ve kasabalardan şehir merkezlerine  çalışmaya gelen yüz milyonlarca kişi, geride bıraktıkları ailelerini ziyaret  amacıyla memleketlerine gitmeye başlıyor. Özellikle kırsal kesimden şehirlere  gelen göçmen işçiler, uzaktaki evlerine dönmek için defalarca çeşitli toplu  taşıma araçları ile aktarma yapmak zorunda kalabiliyor. Ülkedeki  havalimanlarından tren istasyonlarına kadar birçok seyahat noktasında büyük  kalabalıklar oluşuyor. Çin’de resmi Bahar Bayramı tatili de 8 Şubat’ta başlayacak  ve 7 gün sürecek. Ancak halk, bayram hazırlıkları ile akraba ve dost ziyaretleri  için tatil öncesi ve sonrasında ek izinler alarak genellikle bu süreyi uzatıyor.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.