ANTALYA’DAKİ YANGINDAN SABAH FLAŞ BİR HABER GELDİ !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 27 Haziran, 09:42'de eklendi

Son dakika haberleri: Antalya’daki yangından sabah flaş bir haber geldi!

TURİZM HABER
Antalya’daki yangından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor.. Antalya’nın Kumluca ilçesinin turistik bölgesi Adrasan‘da dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını ekiplerin yoğun mücadelesi sonucu bu sabah saatlerinde kontrol altına alındı. Bakan Veysel Eroğlu, “Otelleri korumak için orman teşkilatı kendine has, dünyada ilk defa uyguladığı metotla oradaki bütün otelleri yanmaktan kurtardı, yoksa oteller büyük bir risk altındaydı” diye konuştu.

Son dakika: Antalya’ nın Kumluca ilçesinin turistik bölgesi Adrasan‘da dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını ekiplerin yoğun mücadelesi sonucu bu sabahsaatlerinde kontrol altına alındı.

 

BAKAN EROĞLU: KUMLUCA’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Adrasan ve Kumluca’daki yangınlarla ilgili açıklama yaptı. Eroğlu, “Kumluca’daki yangını söndürmüştük ama sabahleyin rüzgarın ters dönmesi neticesinde tekrar alevlendi. Ama şu anda Kumluca’daki yangını kontrol altına aldık” dedi. Eroğlu, ekiplerin Adrasan’a yönlendirildiği bilgisi verdi.

BÜTÜN OTELLER RİSK ALTINDAYDI

 Eroğlu, “Otelleri korumak için orman teşkilatı kendine has, dünyada ilk defa uyguladığı metotla oradaki bütün otelleri yanmaktan kurtardı, yoksa oteller büyük bir risk altındaydı.”

YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİ BU MU?

Yangının çıkış sebebiyle ilgili soru üzerine Eroğlu, “Elimizde net hiçbir veri yok. Bununla ilgili Antalya Valiliği, emniyet teşkilatı ve jandarma çok sıkı bir çalışma yapıyor. Biz şu anda sadece bütün gücümüzle yangını söndürmek için gayret ediyoruz. Adrasan’daki yangının muhtemelen o civardaki bir serada bir takım maddeleri dışarı atıp yakmak isterken çıktığı şeklinde bir ihbar geldi ama net bir şey değil” değerlendirmesini yaptı.

ADRASAN’DA 150 HEKTARIN ÜZERİNDE ALAN YANDI

Öte yandan, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Adrasan’daki yangını söndürmek için tüm Türkiye’deki ekipmanlarını Antalya’ya yığdıklarını belirtti. Adrasan’da şu ana kadar 150 hektarın üzerinde alanın yandığını aktaran İsmail Üzmez, “Kumluca Erentepe’deki yangını kontrol altına aldık. Olimpos’ta çok şiddetli rüzgar var. Uçakları helikopterleri buraya yönlendirmemize rağmen aşırı dağlık olması nedeniyle zorluk yaşadık. Olimpos yangınının insanlara ve yerleşim yerlerine zarar vermemesi için karşı ateşle istikametini çevirdik. Yangını tepelere doğru aktardık. 100 arazöz, 20 dozer, uçak, helikopter ve 500’ün üzerinde personelimizle bu yangını söndürmek için sabaha kadar çalışacağız” diye konuştu.

7 EV KÜLE DÖNDÜ

Öğle saatlerinde alevlerin başlangıç noktasına yakın ormanlık alanın denize uzak bölümdeki Seylemit Mahallesi’nin bir bölümünde 7 ev tamamen kül oldu. Mahalle sakinlerinin alevlerin yaklaşması üzerine tahliye ettiği evler tamamen kül oldu. Kullanılamaz hale gelen evlerde yaşayanlar, alevlerin söndürülmesinin ardından mahallerine geldi. Yanan evlerini, eşyalarını gören ev sahiplerinin üzgün olduğu gözlendi. Evlerin yanındaki ahırlarda ise yaklaşık 50 küçükbaş hayvan ile tavuklar telef oldu. Mahalle sakinlerinden Durmuş Üraz, orman yangının mahallesine yaklaştığında evini alevlerden korumak için çaba sarf ettiğini anlattı. Yanan evlerin akrabalarına ait olduğunu dile getiren Üraz, kendisine ait 40 koyunun bulunduğu ahırın yandığını ve hayvanlarının telef olduğunu söyledi. Mahalledeki 7 evin yanmasından büyük üzüntü duyduğunu anlatan Üraz, evlerde yaşayanların zor durumda kaldığın belirtti.

Ramazan SARIKAYALI – Tolga YILDIRIM/KUMLUCA (Antalya), (DHA)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.